Starosta wypełnił kupon i … wygrał 4 miliony

Starosta nowosądecki wypełnił kupon i wygrał 4 miliony – takimi słowami Leszek Zegzda, członek zarządu województwa, skomentował podpisanie umowy pomiędzy władzami powiatu nowosądeckiego a Stanisławem Sorysem wicemarszałkiem Małopolski. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 4 mln zł będzie łatwiej oddychać, bo sześć dużych budynków w powiecie nowosądeckim przejdzie gruntowną termomodernizację. Emisja zanieczyszczeń generowanych przez ich ogrzewanie będzie znacznie mniejsza.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu i w Nawojowej, Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie, Zespół Szkół w Marcinkowicach oraz dom pomocy społecznej w Zbyszycach zostały beneficjentami projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej Powiatu Nowosądeckiego”. Planowany termin zakończenia projektu to rok 2018.

– Po zakończeniu projektu osiągniemy nie tylko efekt energetyczny, ale również ograniczymy emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza takich jak pył PM 10 i PM2,5 – mówi  starosta Marek Pławiak. – To kolejna nasza inwestycja w głęboką modernizację energetyczną budynków, których Powiat jest właścicielem. Łącznie do tej pory Starostwo Powiatowe wydało już na ten cel ponad 10 mln zł., z czego ponad 7 mln zł stanowiły fundusze europejskie. – Za te pieniądze zrobiliśmy “energetyczny remont” ośmiu budynków – informuje Marek Pławiak.

Główne roboty w zakresie modernizacji energetycznej będę obejmowały min. wykonanie izolacji ścian zewnętrznych i stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowę systemów grzewczych,  systemu ciepłej wody użytkowej; wymianę kotłów oraz montaż kolektorów słonecznych.

Wspomniane remonty mają istotne znaczenie z perspektywy poprawy jakości powietrza w naszym regionie tym bardziej, że zgodnie z oceną jakości powietrza w Małopolsce w roku 2015, strefa, do której należy powiat nowosądecki, została zakwalifikowana do klasy C dla kryterium ochrony zdrowia ludzi.

Całkowita wartość projektu wynosi 6 900 621,00 zł, z czego dofinansowanie to kwota 3 936 581,46 zł.

fot. TB

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.