Stan powietrza jest dramatyczny. WZZK bije na alarm i wprowadza I stopień zagrożenia

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego bije na alarm i wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Istnieje ryzyku przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

PROTE2

Szczególnie dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, bierni palacze i wszystkie inne osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny stosować się do zaleceń.

Czyli: ograniczyć przebywanie na zewnątrz, nie wietrzyć pomieszczeń, zrezygnować z wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni. Osoby chore winny stosować się do zaleceń lekarza. Co więcej, szkoły, żłobki, przedszkola, a także inne placówki oświatowe muszą ograniczyć przebywanie podopiecznych na zewnątrz.

,,Zaleca się, by osoby spalające węgiel lub drewno tymczasowo stosowały inne dostępne źródła ciepła (elektryczne lub gazowe), a jeśli nie jest to możliwe zastosowały lepsze jakościowo paliwo (węgiel o zawartości popiołu poniżej 15 proc. oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15 proc.). Należy też zaprzestać palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. WZZK zaleca również podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie ze wspólnych dojazdów, zamiast indywidualnych podróży samochodem” – apeluje Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Fot. pixabay
Źródło: WZZK

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

W siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaprezentowano działanie nowoczesnego toru testowego, który powstał w ramach najnowszych inwestycji nowosądeckiego producenta taboru szynowego.

Najczęściej wyświetlane
Cechini

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]