Spodziewała się ogromnego spadku. Straciła oszczędności

Spodziewała się ogromnego spadku. Straciła oszczędności

pieniądze

Po dopełnieniu niezbędnych formalności miała otrzymać ogromny spadek. Pieniądze chciała jej przekazać poznana w Internecie osoba. Niestety mieszkanka Sądecczyzny dała się nabrać na to tak zwane oszustwo Nigeryjskie i straciła swoje oszczędności.

Sytuacja miała miejsce ponad miesiąc temu. Nieznana osoba skontaktowała się z sądeczanką za pośrednictwem portalu społecznościowego. Twierdziła, że jest samotna i chce się podzielić z kobietą swoim majątkiem. Aby otrzymać spadek w wysokości 250 tysięcy Euro, mieszkanka Sądecczyzny miała zapłacić za wystawienie dokumentów i dopełnienie formalności. Rzekomy notariusz podał jej numer konta, na które ta przelała 4,5 tysiąca złotych. Po tym kontakt z nieznajomym się urwał i sądeczanka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. O wszystkim poinformowała policję.

Funkcjonariusze pracują nad sprawą i przestrzegają przed tak zwanymi oszustwami nigeryjskimi.

Cyberprzestępcy, tworząc fikcyjne opowieści, podają się np. za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą. Ich historie opierają się również na odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy politycznego, wygraniu ogromnej kwoty pieniędzy w jednej z loterii któregoś europejskiego kraju czy też dziedziczeniu ogromnej fortuny po zmarłym krewnym, o którego istnieniu powiadomił nas jego pełnomocnik – opisuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Ofiara oszusta dowiaduje się, że otrzyma pieniądze po dopełnieniu formalności i po dokonaniu opłat, które przy obiecywanym majątku wydają się niewielkie. Jak zaznaczają sądeccy funkcjonariusze, w kontaktach internetowych z obcymi osobami należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkie wątpliwe sytuacje trzeba natychmiast zgłaszać policji, dzwoniąc do najbliższej jednostki lub pod numer 112.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Korzenna. Ich małżeństwa trwają już pół wieku (zdjęcia)

Share on twitter
Share on facebook