Sondaże, czyli przedwyborcze pranie mózgu. Zdecydują niezdecydowani?

Kampania wyborcza wielkimi krokami zbliża się ku końcowi, jeszcze jedynie kilkadziesiąt godzin dzieli nas od ciszy wyborczej. Kandydaci dwoją się i troją, aby przekonać do siebie wyborców. Ilość spotkań organizowanych z mieszkańcami miasta jest zdumiewająca. Mamy nadzieję, że również po wyborach, ilość polityków zamartwiających się losem społeczności będzie utrzymywać się na stałym poziomie. Sondaże - jeśli one mają podpowiedzieć komuś na kogo warto postawić w najbliższą niedzielę, to mamy złą wiadomość... Co jeden, to typuje innego zwycięzcę. 

WSB2020

Dziś przedstawiono wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Radio Kraków.Wynika z niego, że w drugie turze spotkają się Iwona Mularczyk, która uzyskała poparcie 26,6% badanych oraz Leszek Zegzda uzyskując 21,2%. Szansę na drugą turę ma również Ludomir Handzel, który uzyskał wynik 20,8%. Poniżej przedstawiono wyniki sondażu dla pierwszej tury (na stronie internetowe Radia Kraków można zobaczyć też wyniki drugiej tury).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj również przedstawiono sondaż w ramach projektu "Sądecka Agora" autorstwa dr Marcina Poręby, realizowanego po afiliacją Wydziału Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Badanie przeprowadzone w dniach od 13 do 15 października metodą losową na reprezentatywnej próbie 1263 uprawnionych do głosowania mieszkańców Nowego Sącza pokazuje, że największym poparcie wśród wyborców cieszy się Ludomir Handzel, na którego głos oddało 24,9% wyborców. Odpowiednio drugie miejsce uzyskała Iwona Mularczyk (17,7%), a trzecie Krzysztof Głuc (14,6%). Zajmujący drugie miejsce w poprzednim sondażu Leszek Zegzda uplasował się tym razem na miejscu czwartym uzyskując 12,5 % głosów.

Z obu sondaży jednoznacznie jednak wynika, że wciąż wielu wyborców nie zdecydowało, na kogo chcą oddać swój głos. W pierwszym badaniu stanowią oni 15,2%, a w drugim 17,6%. To oznacza, że prawdopodobnie o tym, kto zostanie prezydentem miasta zdecydują niezdecydowani.

Z sondażu przeprowadzonego końcem września przez studentów WSB-NLU pod opieką prof. nadz. dr hab. Tadeusza Mędzelowskiego wynika, że będzie druga tura wyborów na prezydenta Nowego Sącza. WSB-NLU  wynika, że w ostatecznym starciu znów weźmie udział Ludomir Handzel, który uzyskał tutaj poparcie 36% oraz Iwona Mularczyk, która według sondażu może liczyć na 27 % poparcia. 16 % ankietowanych deklarowało wówczas poparcie dla Leszka Zegzdę. Tymczasem nawet dziecięciu procent sondaż nie daje pozostałym kandydatom. Krzysztof Głuc może liczyć na 8 proc. poparcia, Małgorzata Belska i Jerzy Gwiżdż na trzy, a Rafał Skąpski na dwa procent. Pozostałe pięć procent ankietowanych nie jest zdecydowanych, na kogo oddać głos.

W dniach 20-22 sierpnia 2018 Instytut Badań Społecznych przeprowadził również wśród sądeczan sondaż poparcia dla kandydatów na prezydenta Nowego Sącza. Wynikało z niego, że 23,43% głosów, to wynik jaki osiągnąłby Leszek Zegzda, gdyby wybory odbyły się w niedzielę 25 sierpnia. Drugie miejsce na podium przypadło Iwonie Mularczyk, która osiągnęła wynik 20,70%, a trzecie miejsce - Ludomirowi Handzlowi który uzyskał poparcie 12,50% wyborców.

Pozostali kandydaci otrzymali kolejno: Krzysztof Głuc - 11,33%, Jerzy Gwiżdż 10,94% oraz Rafał Skąpski - 3,52%. Warto również podkreślić, że sporo, bo aż 17,58% badanych nie zdecydowało, na którego z kandydatów oddałoby swój głos, a prognozowana frekwencja to 50,89%. W sondażu nie uwzględniono również kandydatury Małgorzaty Belskiej.

KZK
Tagison

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.