Słopnice: pomóż ratować życie małej Łucji

Słopnice: pomóż ratować życie małej Łucji

Łucja Krzemińska przyszła na świat w 2013 r.  Miesiąc po urodzeniu zdiagnozowano u niej kłopoty z odpornością, a w listopadzie 2016 r. pojawiły się chłoniaki. Aby 4-latka mogła żyć, konieczny jest przeczep szpiku. Czeka na niespokrewnionego dawcę. 

To właśnie z myślą o Łucji w najbliższą niedzielę, w godz. 16. – 21. przy Urzędzie Gminy Słopnice (powiat limanowski) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja będzie towarzyszyć V Festiwalowi Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Słopnicach.
Łucja bardzo lubi śpiewać oraz czytać książeczki. Kocha zwierzątka, a w szczególności pieska Reksia.

– Bardzo państwa prosimy o danie szansy naszemu dziecku na normalne funkcjonowanie i życie. Pomóżcie wszystkim, którzy czekają na Wasz dar życia – szpik – apelują rodzice Łucji.

Szpik oddać mogą wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Mogą one bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych fundacji DKMS. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Do oddania szpiku zachęca także sądeczanin Kamil Kamiński, który dzięki podjętej kiedyś decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku, uratował życie matce dwójki dzieci.

 Zachęcam wszystkich gorąco, by rejestrowali się w bazach danych. Jest wielu chorych, którzy czekają na naszą pomoc. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Nie ma to nic wspólnego, wbrew powszechnym opiniom, z pobieraniem materiału z kręgosłupa. Nie ma obawy, że osoba, która odda szpik będzie sparaliżowana, że będzie miała jakieś problemy zdrowotne – nic z tych rzeczy – przekonuje Kamil.

Historię Kamila możesz przeczytać TUTAJ. 

Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwsza z nich to metoda z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 r. Druga metoda polega na pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Kamil zapewnia, że to nic strasznego. Transfer komórek macierzystych od dawcy do biorcy odbywa się podobnie jak zabieg transfuzji krwi. Przeszczepiane komórki macierzyste przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego pacjenta.

Stoiska DKMS będą także rozstawione 23 lipca w godzinach 16:00 – 21:00 na placu przy Urzędzie Gminy w Słopnicach podczas Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego.

oraz:

– 29 lipca w godzinach 16:00 – 21:00 na placu przy Limanowskim Domu Kultury

– 29 lipca w godzinach 10:00 – 17:00 w Amfiteatrze Saturn w Kamienicy

– 30 lipca w godzinach 15:00 – 20:00 na Rynku w Nowym Sączu

Fot. Strona DKMS na Facebooku. 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama