„Konserwator”- szansa na pracę w muzeum

Muzea, biblioteki, urzędy gminy, centra i domy kultury – w tych właśnie instytucjach bezrobotni z terenu Małopolski mają możliwość zdobyć doświadczenie zawodowe dzięki  Małopolskiemu Programowi Regionalnemu „Konserwator”, wspierającemu bezrobotnych oraz instytucje kultury oraz podmioty zajmujące się ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego.

– W Nowym Sączu w Muzeum Okręgowym aktualnie pracuje 10 stażystek – mówi Anita Kronenberger, kierownik Działu Administracji i Kadr w sądeckim Muzeum Okręgowym. – Osiem w Miasteczku Galicyjskim i Skansenie w Nowym Sączu, jedna w Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój oraz jedna w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej. Stażystki znalazły zatrudnienie jako opiekunki ekspozycji i przewodniczki, co w tym roku jest szczególnie ważne w Skansenie, który częściowo jest w remoncie i którego zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem.

– „Konserwator” to program, który zapewni w sezonie letnim prawidłowe funkcjonowanie wszystkich oddziałów naszego muzeum – mówi Anita Kronenberger. – Przyjmujemy stażystów od wielu lat – poprzednio w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego również pod nazwą „Konserwator –  informuje dyrektor Kronenberger i podkreśla, że  przy ograniczonych środkach finansowych jest to jedyna możliwość wsparcia kadrowego w okresie letnim zwłaszcza, że liczba zwiedzających zwiększa się z każdym rokiem.

 Od początku 2017 roku, pracownicy urzędu rozpoczęli współpracę z 66 instytucjami kultury, które zorganizują miejsca stażu, prac interwencyjnych czy robót publicznych zlokalizowanych w 15 powiatach Małopolski. Instytucje te zainteresowane są przyjęciem osób bezrobotnych w ramach różnych form wsparcia jako opiekunów ekspozycji, przewodników i asystentów muzealnych, animatorów kultury, konserwatorów, pracowników promocji czy bileterów.

„Konserwator” finansowany jest ze środków Funduszu Pracy oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Jego wartość to prawie 2,7 mln zł,  z czego na realizację programu w 2017 roku przeznaczono ponad 1,3 mln zł.

fot. TB

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.