Muszyna: słońce pomoże oczyścić powietrze

Gmina Muszyna ma nową broń w walce o jakość powietrza w uzdrowisku. Kataster słoneczny, bo o nim mowa, to narzędzie pozwalające ustalić ilość energii, jaka mogłaby zostać wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznych i solarnych zainstalowanych na dachach budynków.

Muszyna i okolice zostaną laserowo przeskanowane. Skaning dostarczy danych dotyczących rocznego nasłonecznienia, kształtu i nachylenia dachów, zacienienia wynikającego z obecności innych budynków oraz roślinności …

Kataster słoneczny pozwoli każdemu zainteresowanemu na zdobycie informacji na temat przybliżonych kosztów inwestycji, mocy generowanej z wybranej przez siebie instalacji oraz zakładanej redukcji dwutlenku węgla.

Natomiast gmina uzyskała w ten sposób kompleksową i precyzyjną informację o potencjale powierzchni dachów pod kątem zastosowania energii solarnej. Wyniki analizy mogą posłużyć także jako podstawa do konsultacji dotyczących energii solarnej, co jest  niezwykle istotne ze względu na uzdrowiskowy charakter gminy.

Kataster słoneczny dostępny jest pod adresem: www.sip.muszyna.pl – na ekranie startowym należy wybrać odpowiednią kompozycję mapową lub po wejściu na portal włączyć warstwy tematyczne dotyczące słonecznego katastru.

fot. UG Muszyna

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.