Sądeczanie pamiętają o katastrofie smoleńskiej

Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, warta honorowa, apel pamięci i minuta ciszy – taki był program nowosądeckich uroczystości w siódmą rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. W ratuszu otworzono również wystawę fotograficzną „Pro memoria”.

Uroczystość odbyła się pod tablicą poświęconą honorowym obywatelom miasta Nowego Sącza: prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi RP na Uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Wartę honorową utworzyli funkcjonariusze Straży Granicznej, a sądeccy strzelcy – szpaler.

Modlitwę za zmarłych odmówił proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

– Myślę, że to dla każdego z nas, nie tylko młodego pokolenia, ważna data w historii naszego narodu. Niech dzisiejszy dzień i rocznica zbrodni katyńskiej będą dla nas  motywacją do jeszcze większej miłości do ojczyzny, pracy dla jej dobra i troski o jej przyszłość – powiedział ks. Jurkiewicz.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił też poseł na Sejm, wiceminister finansów i pełnomocnik PiS w 14. okręgu wyborczym Wiesław Janczyk.

Dzisiejszy dzień to dzień zadumy. Można byłoby tylko milczeć. Ale są takie momenty, w których słowo jest nieodzowne – mówił. Przypomniał też, że ofiary katastrofy smoleńskiej leciały oddać hołd ofiarom innej tragedii, katyńskiej. Nawiązał przy tym do jedynej kobiety, która została zamordowana w Katyniu, pilotki Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Janina Lewandowska niewiele wcześniej w małym kościółku na Juście, na Ziemi Sądeckiej wzięła ślub i w tym sensie związała się z naszą ziemią – przypomniał wiceminister.

Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej był także sądeczanin: generał Franciszek Gągor, szef sztabu Wojska Polskiego z miejscowości Koniuszowa niedaleko Korzennej.

Nie zapomnimy nigdy ofiary życia osób pomordowanych w Katyniu, nie zapomnimy nigdy ofiary życia tych osób, które poległy w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, do dzisiaj niewyjaśnionej, również w wyniku pewnych zaniechań, mam nadzieję niezamierzonych – zaznaczył wiceminister Wiesław Janczyk.

W ratuszu otwarto także wystawę fotograficzną „Pro memoria” dokumentującą wizyty prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego oraz gen. Gągora w Nowym Sączu.

Dziś także odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Starosta nowosądecki Marek Pławiak oraz członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba po mszy św. odprawionej w kościele św. Kazimierza złożyli pod Tablicami Katyńskimi wiązanki kwiatów.

Źródło i fot. UM NS, Starostwo Powiatowe.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.