Skrócona kwarantanna, testowanie w aptekach. Nowe działania w walce z Covid-19

Skrócona kwarantanna, testowanie w aptekach. Nowe działania w walce z Covid-19

premier Mateusz Morawiecki

– Piąta fala stała się faktem – stwierdził Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak zaznaczał, nowy wariant koronawirusa – Omikron – jest bardziej zaraźliwy i stąd obecne rekordy zakażeń (więcej TUTAJ). Rząd nie zdecydował jednak o wprowadzeniu nowych obostrzeń.

– Najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, osoby powyżej 60 roku życia. Każdy kto będzie przetestowany pozytywnie, będzie mógł być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu, także w swoim domu. Wprowadzamy procedury, które będą umożliwiać taki kontakt w ciągu 48 godzin – mówił premier Morawiecki.

Jak zaznaczał premier, 80-90% zgonów dotyczy obecnie osób niezaszczepionych. Szczepienie natomiast zwiększa 10-krotnie szansę na przeżycie.

Przygotowywane będą kolejne łózka covidowe. Zwiększona zostanie też powszechność testowania – od 27 stycznia w aptekach będzie można wykonać test refundowany przez NFZ bez skierowania. Apteki, w których będzie odbywać się testowanie, muszą spełnić standardy bezpieczeństwa – m.in. mieć osobne pomieszczenie do wykonywania testów.

 Nie jest to rozwiązanie, które w jakiś sposób zaskakuje środowisko farmaceutów – zapewniał Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśniał, takie działania podejmowane są już w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii.

Kwarantanna została skrócona do 7 dni. Ponadto Rząd zaleca pracę zdalną lub hybrydową.

– Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, jeśli chodzi o liczbę infekcji – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczał apogeum zakażeń może wystąpić od połowy lutego do początku marca.

 

Grafiki: Kancelaria Premiera – Twitter, fot. screen transmisji konferencji

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.