Sentymentalna podróż z Lachami

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy zabrał swoich sympatyków w sentymentalną podróż do przeszłości. Jesiennie obrzędy przodków zamieszkujących Nowy Sącz, ich zwyczaje, tradycje, muzyka i taniec zachwyciły gości przybyłych na koncert.

Głównym przesłaniem spotkania było zaprezentowanie piękna regionalnej tradycji ludowej Ziemi Sądeckiej, a także zwrócenie uwagi na to, że lokalną tradycję możemy kultywować dzięki temu, że dziś jesteśmy wolnym narodem.

W  programie spotkania znalazły się suity tańców narodowych, jesienne obrazki czasu i tradycyjne tańce. Połączenie muzyki, tańca, śpiewu i recytacji utworów o tematyce patriotycznej i regionalnej wprowadziły w nastrój zadumy. Można było zobaczyć wiele ciekawych choreografii, a także usłyszeć tradycyjne lachowskie piosenki.

Po występach odbyła się degustacja tradycyjnych dań. Był bigos, kołacz i wino.

Jednym z powodów do świętowania były także 18 urodziny obchodzone przez jedną z członkiń zespołu, której zespól i zebrani goście wspólnie zaśpiewali sto lat, a koledzy zafundowali zadyszkę po zatańczeniu z każdym z nich poleczki.

Zespół jest najstarszą grupą folklorystyczną w Nowym Sączu. Działa nieprzerwanie od 1956 r. W 2006 roku obchodził piękny jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.

Koncert był kolejnym spotkaniem z cyklu “Sentymentalna podróż z Lachami” organizowanym na okoliczność zmieniających się pór roku. Informacje o kolejnych wydarzeniach i sukcesach zespołu można śledzić tutaj.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.