Sensacyjne doniesienia! MKS Sandecja Nowy Sącz starsza niż sądzono?

Jesteśmy być może o krok od historycznego momentu dla fanów sądeckiego sportu. Jak podaje portal naszsport.pl, sprawa ustalenia roku założenia MKS Sandecji Nowy Sącz nie jest definitywnie rozstrzygnięta. Z dokumentów początku XX-wieku, wynika, iż geneza klubu może sięgać nawet roku 1908! Tego odkrycia dokonał, bazując na wycinkach prasowych z tamtych lat, lokalny historyk Piotr Kazana.

Do tej pory uważano, iż MKS Sandecja Nowy Sącz została założona w roku 1910. Dowodem potwierdzającym rok powstania zespołu miała być notatka prasowa z “Nowości Ilustrowanych”. W artykule pt. “Piłka nożna na prowincji” autor pisał: – Za przykładem Lwowa i Krakowa, założono i w pięknym mieście, Nowym Sączu, kilka klubów sportowych, uprawiających grę w piłkę nożną, z których najwybitniejszymi są Sandecia i Grunwald. Sandecia istniejąca od roku, składa się z młodzieży akademickiej i rękodzielniczej, która nie mając czasu na należyty trening, musiała też ulec w stosunku 2:0 na matchu rezegranym 10 b. m. na błoniach wojskowych oddalonych o prawie dwa kilometry od miasta, starszemu i silniejszemu Grunwaldowi, złożonemu z młodzieży gimnazjalnej – czytamy w notatce krakowskiego tygodnika, wydanej 30 września roku 1911.

Nowe światło na dzieje klubu rzuca  fragment wycinka prasowego, dotyczącego meczu Sandecji ze Skawą Wadowice, rozegranego w dniu 3 października 1909 r., w Nowym Sączu. W krótkiej relacji autor sugeruje, iż klub istniał już w roku 1908. Poniżej prezentujemy fragment wspomnianej notki, w której ostatnie zdanie  zasługuje na szczególną uwagę: – (…) tutejszy klub datuje się od 1,5 roku.

Czy to wystarczający dowód, aby rok 1908, uznać oficjalnie rokiem założenia Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja Nowy Sącz? O tym zapewne przekonamy się już niebawem.

Przypomnijmy, iż historia założenia Sandecji ściśle wiąże się z Towarzystwem Gimnastycznym “Sokół”, które swoją działalność rozpoczęło w Nowym Sączu, jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w roku 1887. Z kolei na przełomie 1909 i 1910 lwowski dziennik “Wiek Nowy” określił uczniów oraz studentów miejscowego gimnazjum – mianem zawodników Sandecji. Później, w skład drużyny wchodzili także między innymi akademicy (słuchacze szkół wyższych) oraz urzędnicy. Pierwszy udokumentowany mecz Sandecja rozegrała 29 września 1909 r., z jedenastką Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Nowego Sącza. Ten fakt, potwierdza istnienie Sandecji jeszcze przed oficjalnie przyjętym rokiem 1910, i to właśnie tę datę, na dzień dzisiejszy, można uznać za początek tradycji klubu. Pierwszą (nieudaną) próbę rejestracji klubu podjął latem 1911 roku, Józef Damsé – jeden z dwójki braci przybyłych ze Lwowa do Nowego Sącza.

Oficjalna rejestracja miała miejsce 15 sierpnia roku 1912 i to właśnie wtedy Sandecja prawnie rozpoczęła swoją działalność jako “Sportowy Klub Sandecya”. Nazwa została zaczerpnięta od łacińskiej nazwy miasta Nowego Sącza i Sądecczyzny: Nova Civitas Sandecz i Sandecia. 

fot. Muzeum Sandecji 

Czytaj też: Od dzisiaj można głosować na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny 2021 roku

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.