Znęcał się nad mamą i bratem, groził siostrze i szwagrowi

Znęcał się nad mamą i bratem, groził siostrze i szwagrowi

krata więzienie

Znęcał się nad rodziną, stosował przemoc psychiczną i fizyczną, a nawet nie respektował zakazu zbliżania. Podczas ostatniej awantury, którą urządził swojej mamie, został zatrzymany przez policję.

– Przez kilka miesięcy 40-letni mieszkaniec Sądecczyzny będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, podczas których znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką oraz bratem. Agresywny mężczyzna niszczył również sprzęty i wyposażenie domu. Ponadto kierował groźby karalne wobec siostry i jej męża – relacjonuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Choć mężczyzna posiadał wydany przez prokuratora zakaz zbliżania się i mieszkania ze swoimi ofiarami, niezbyt się nim przejmował. W grudniu kilka razy nachodził matkę, awanturował się i stosował przemoc wobec seniorki. Podczas ostatniej takiej awantury został zatrzymany przez sądeckich policjantów.

40-latkowi przedstawiono zarzuty znęcania się nad najbliższymi i kierowania gróźb karalnych. Grozi mu za to kara do 5 lat więzienia. Ponadto policjanci zwrócili się do prokuratury, a ta do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie sądeczanina, aby odizolować go od rodziny. Sąd przychylił się do wniosku i mężczyzna trafił za kratki na dwa miesiące.

Przemoc

Policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym na przemoc domową. Sąsiedzi, czy najbliższa rodzina mogą wesprzeć osoby pokrzywdzone, przekazując informacje odpowiednim służbom. Jak dodają funkcjonariusze, pokrzywdzeni mogą też uzyskać pomoc w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości

Warto też zaznaczyć, że nie tylko ofiary czy świadkowie przemocy mogą coś zrobić. Czasem sam sprawca znajdzie w sobie chęć do zmiany.

– W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty, należy zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu przy ulicy Tarnowskiej 28, w którym można uzyskać odpowiednią pomoc. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, dodatkowo powinny zgłosić się na terapię odwykową do ośrodka terapeutycznego – zaznacza Aneta Izworska.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Nowy Sącz. Mniej urodzeń, więcej zgonów, ślubów i rozwodów

Share on twitter
Share on facebook