Senator Stanisław Kogut wpłacił milion złotych poręczenia majątkowego. Pomogli anonimowi darczyńcy

Dziś (8 lutego) w imieniu senatora Stanisława Koguta wpłacono milion złotych poręczenia majątkowego. Taki środek zapobiegawczy zastosowała wobec niego prokuratura w związku z zarzutami korupcyjnymi. Pieniądze pomogli zgromadzić sympatycy polityka, którzy sami się z nim kontaktowali i proponowali pomoc, kiedy dowiedzieli się, że  samodzielnie nie jest w stanie zgromadzić takiej kwoty. 

dts

Wpłaty dokonano  w ostatnim możliwym terminie ustalonym przez prokuraturę. Nie wiadomo jednak jaką kwotę przekazali politykowi anonimowi darczyńcy i ile osób mu pomogło. Około połowę kwoty wpłacił senator.

Mecenas Paweł Śliz kilka dni temu złożył zażalenie do prokuratury kwestionujące zastosowane wobec Stanisława Koguta środki zapobiegawcze. Uważa, że taka kwota jest niczym kara i kilkukrotnie przekracza możliwości finansowe parlamentarzysty. Po rozpatrzeniu przez prokuraturę zażalenie trafiło do sądu, który rozstrzygnie czy jest zasadne.

Gdyby dzisiaj do północy kwota nie wpłynęła do Prokuratury Rejonowej w Katowicach, powtórnie zostałby skierowany wniosek do Senatu o zgodę na aresztowanie polityka. 19 stycznia, w tajnym głosowaniu senatorowie nie wyrazili zgody na jego areszt. Kolejne mogłoby mieć już inny wynik, bo po zmianie regulaminu odbywałoby się w trybie jawnym.

Stanisław Kogut sam zrzekł się immunitetu, dzięki czemu prokuratura mogła przeprowadzić czynności z jego udziałem. Przesłuchano go i (25 stycznia) postawiono mu trzy zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Fot. arch. DTS

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.