Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele

Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele

Dziś (piątek, 24 listopada) posłowie przyjęli ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Zakaz będzie obowiązywał od 1 marca 2018 roku i obejmie pierwszą i ostatnią niedzielę w danym miesiącu. Od 2020 roku zakupów nie zrobimy już we wszystkie niedziele. 

– Realizujemy postulat „Solidarności” z 1980 roku. Co prawda trochę na raty ale wreszcie. W 2018 dwie wolne niedziele, a w 2020 wszystkie – informuje poseł Jan Duda.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 254 posłów, przeciwko 156, 23 wstrzymało się od głosu. Nieobecnych było 27 posłów.
Ustawę poparli parlamentarzyści PiS z naszego regionu, m.in. Jan Duda, Arkadiusz Mularczyk, Józef Leśniak, Anna Paluch, Barbara Bartuś.
Przeciwko ustawie głosowali wszyscy posłowie Nowoczesnej. Ustawa przejdzie teraz pod obrady izby wyższej parlamentu, czyli Senatu.
Podczas prac nad ustawą zgłaszano wiele poprawek, m.in. poprawkę dotyczącą wejście ustawy w życie 1 marca przyszłego roku. Od tego dnia będą tylko dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), od 1 stycznia 2019 r. handlować będzie można już tylko w jedną niedzielę. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będzie całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele. Z zakazu tego wyłączone będą lodziarnie, cukiernie, piekarnie.
Projekt ustawy, który Sejm dziś przyjął, skierowany został do Sejmu na jesieni 2016 r. Była to oddolna, społeczna inicjatywa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, do którego zalicz się m.in. NSZZ „Solidarność”.

Czytaj również:

Będzie zakaz handlu w niedzielę? Zadecyduje rząd

ilustracja: Marek Stawowczyk

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama