Będzie zakaz handlu w niedzielę? Zadecyduje rząd

Czy będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę? Rząd decyduje dziś o losie projektu ustawy, który składała Solidarność. Komitet Stały Rady Ministrów wydał o nim pozytywną opinię.

Zakaz sprzedaży w niedzielę ma dotyczyć większej ilości sklepów w Polsce. Nie będą mu jednak podlegały małe osiedlowe sklepy,  apteki, sklepy na dworcach i lotniskach i stacje benzynowe. Sklepy mają być również otwarte w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i Wielkanoc, w okresach, w których organizowane są sezonowe wyprzedaże i w niedziele przed wakacjami i po nich.

W sierpniu działacze nowosądeckiej „Solidarności” zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy.

– Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę postał z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność”. W tym celu został utworzony „Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę”, w skład którego, oprócz „Solidarności”, weszli przedstawiciele Federacji Handlu OPZZ, przedstawiciele pracodawców z branży handlowej oraz organizacje społeczne i pozarządowe – mówi Krzysztof Kotowicz.

Nie chodzi nam o całkowity zakaz handlu, jaki funkcjonuje np. w Niemczech i jest wpisany do konstytucji. My proponujemy tylko ograniczenie – zaznacza Kotowicz.

– W Niemczech jest konstytucyjny zakaz handlu w niedzielę, a we Francji pracownikowi za pracę w niedzielę należy się 100% wynagrodzenia i dzień wolny – twierdził Józef Pyzik, szef sądeckiej Kongregacji Kupieckiej.

fot. Agnieszka Małecka, Pixabay. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.