Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!” – pisał swego czasu Mikołaj Rej. Ponad 450 lat później naród niewdzięczny wyłamuje się z poetyckiego stwierdzenia (nie po raz pierwszy) i z zawziętością zapożycza z zachodu co tylko może.

Przecież angielski jest bardziej „trendy”. Ale kiedy przyjeżdża rodzina z USA i chce zakupić w ramach pamiątek ciekawy drobiazg z polskim napisem, to takiego ze świecą szukać. Wszędzie w sklepach angielszczyzna aż w oczy kole, a na twarzach ciotek i wujków szok i niedowierzanie – przecież nie po to pół świata lecieli, by i tu wszędzie dookoła tylko angielski widzieć.

Pożyczamy nie tylko słowa, ale i święta – Walentynki, Halloween, a od niedawna także i Black Friday, czyli coś na kształt święta zakupów. O swoich, polskich tradycjach coraz bardziej zapominamy, a zagraniczne czcimy z ogromnym zaangażowaniem. Mało która Grażyna wie coś o słowiańskich Dziadach, a na Halloween czuprynę stroszy, twarz tapetuje i kusą kieckę zakłada.

Z kolei, czy który Janusz słyszał o Nocy Kupały? Na Walentynki przecież swej lubej wiązkę kwiatów niesie i obowiązkowo kartkę okraszoną podpisem „Twój Walenty”.

No, dobrze, ale rzecz miała być przecież o Black Friday. Cóż to za dziw? Oczywiście amerykańskie zapożyczenie. W Stanach Zjednoczonych od lat tradycją jest, że w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia (dziwne, że i ono do nas nie dotarło) rozpoczyna się sezon przedświątecznych wyprzedaży. Dla wielu jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku, bo i obniżki w sklepach są naprawdę ogromne. Niejeden nawet w śpiworze pod drzwiami zakupowego przybytku koczuje całą noc, by jako pierwszy na polowanie ruszyć.

I tak od jakiegoś czasu i my swój Black Friday mamy. Jak zwykle, tylko nieliczni nieśmiało o Czarnym Piątku wspominają, bo zewsząd angielskie BLACK FRIDAY krzyczy. Sklepy już wcześniej informują o planowanych przecenach, by sądnego dnia pękać od nadmiaru klientów, nie mówiąc już o parkingach, na które wjazd staje się niemożliwy. Janusz Grażynę pogania, Passata odpala i gnają, by resztki 500+ wydać.

Jednak jaki kraj, taki i Black Friday. U nas 50% zniżki to szczyt marzeń. Lecz nikogo to nie zraża, bo przecena to przecena i nawet 10% upustu złe nie jest. Zwłaszcza, kiedy zbliżają się Mikołajki i Boże Narodzenie, a lista prezentów ciągnie się w nieskończoność.

Zauważyliście? Komercyjne „święto”, pozwala na przygotowanie do tych, które z założenia komercyjne nie są. Ale czy ostatnio najważniejsze nie stają się czekoladowe zajączki, kolorowe mikołaje, błyskotki, świecidełka i kosmicznie drogie prezenty? Spędzenie czasu z bliskimi przesuwa się na dalszy plan… a szkoda…

Dzisiejszy Black Friday to raj dla sprzedawców. Klienci walą drzwiami i oknami, kupując to po co przyszli i przy okazji dziesięć innych rzeczy. Może czasem warto się zastanowić, czy chcemy kupić przeceniony ciuch dlatego, że jest nam potrzebny, czy dlatego, że jest o 10zł tańszy niż zwykle. Później jedna Grażyna z drugą cierpi na nadmiar wszystkiego i przed pełną szafą stoi, narzekając, że nie ma co na siebie włożyć (sama tak mam), a podobno minimalizm to dobra droga do szczęścia.

My tu gadu-gadu, ale jak tu się powstrzymać od zakupowego szaleństwa?

Choć trochę hipokryzją zaleci, to i ja dziś do tłumu Grażyn i Januszów dołączę, by poczuć szczyptę adrenaliny podczas polowania na przeceny. To może chociaż powiem, że skorzystam z wyprzedaży podczas Czarnego Piątku, by odrobinę swój honor obronić i w Polsce polskiego języka używać.

P.S. Jakby tego było mało i ktoś nie zdążył dziś zakupić wszystkiego, to w pierwszy poniedziałek po Black Friday wypada Cyber Monday, czyli internetowe szaleństwo zakupowe.

– Grażyna włączaj komputer!

ilustracja: Kinga Nikiel-Bielak

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.