Uczcili 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej kameralnie i w ciszy

Uczcili 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej kameralnie i w ciszy

Równo 10 lat temu w katastrofie lotniczej polskiego samolotu wojskowego Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, jak i również ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Do tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41. Przez wzgląd na epidemię koronawirusa obchody rocznicowe na Sądecczyźnie odbyły się w kameralnych gronach i w ciszy.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wraz z sekretarzem miasta Piotrem Lachowiczem i radnym Jakubem Prokopowiczem spotkali się w nowosądeckim magistracie, by pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze. W ten sposób oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W Lesie Falkowskim, a wcześniej w nowosądeckim ratuszu, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk wraz z mężem – posłem Arkadiuszem Mularczykiem, uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wiązankę kwiatów oraz znicze złożyli pod obeliskiem upamiętniającym tragedię smoleńską. W tym samym miejscu o 8.41 hołd tragicznie zmarłym oddał wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki. W wielu miejscach na Sądecczyźnie właśnie w taki sposób uczczono pamięć zmarłych – w samotności i ciszy.

08.41

Katastrofa lotnicza Tu-154 była drugą pod względem liczby ofiar w historii polskiego lotnictwa i największą pod względem liczby ofiar w dziejach polskich Sił Powietrznych. Zginęli wszyscy pasażerowie, jak i cała załoga samolotu.

Śmierć na miejscu ponieśli: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Co roku w całej Polsce obchodzone są uroczystości związane z tamtymi tragicznymi wydarzeniami. W tym roku na Sądecczyźnie z powodu epidemii koronawirusa odwołano wszystkie inicjatywy związane z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej, jak i zbrodni katyńskiej.

Źródło: Wikipedia/
Fot. UM Nowy Sącz/
Facebook – oficjalna strona Iwony Mularczyk/
Arkadiusza Mularczyka/
Artura Czerneckiego 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama