Sądeckie talenty. Kolorowa Magdalena

Magdalena Kaleta

Szkoła podstawowa nr 18 i I LO w Nowym Sączu mają mnóstwo powodów do dumy, bo mnóstwo utalentowanych absolwentów wychowało się w murach obu szkół. Prace jednej z byłych uczennic „osiemnastki” i pierwszego ogólniaka można było oglądać we wrześniu na wystawie w galerii sztuki M.A.D.S. Milano w Mediolanie. Wystawa była jednym z wydarzeń Design Fashion Week.

Magdalena Kaleta ma 22 lata. Jest studentką czwartego roku Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na wydziale mechanicznym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Na wystawie w Mediolanie prezentowano jej tryptyk zatytułowany „Blossom Fantasy”.

Artystyczna dusza Magdy ujawniła się już w dzieciństwie, w dwóch sferach związanych ze sztuką, bo prócz talentu plastycznego młodziutka sądeczanka szlifowała od najmłodszych lat talent muzyczny. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Uczyła się w klasie śpiewu solowego Renaty Jonakowskiej — Olszowskiej.

Pasję, która zawiodła ją na wzornictwo przemysłowe rozwijała w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, w pracowni grafiki prowadzonej przez Agatę Rolkę oraz w pracowni plastyczno-ceramicznej pod okiem Elżbiety Barciszewskiej-Kozioł.

–  Szczególne podziękowania powinnam złożyć pani Barbarze Porzucek, która zawsze we mnie wierzyła. To dzięki niej zaczęłam angażować się w życie kulturalne Nowego Sącza. Ciocia Basia i wujek Alek zawsze byli chętni do pomocy. Do dzisiaj służą dobrą radą, za co serdecznie im dziękuję – mówi Magda.

Chce doskonalić się w dziedzinie grafiki komputerowej oraz identyfikacji wizualnej. Inspiracją jest dla niej natura i folklor.

Tańczę w Zespole Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa w Krakowie, a moja miłość do tańca ludowego trwa od dziecka. Folklor jest mi bardzo bliski.  Zachwyca mnie związana z nim społeczność, złożona z wyjątkowych i wartościowych ludzi, wśród których zawiązują się przyjaźnie na całe życie. Moja „krakusowa” rodzina jest dla mnie niesamowitym wsparciem – wyznaje Magda Kaleta.

W poniższej galerii zdjęć można zobaczyć między innymi projekty t-shirtów jej autorstwa z motywami inspirowanymi rodzinnym miastem i folklorem Lachów Sądeckich.

zdjęcia z archiwum Magdaleny Kalety

Czytaj też:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.