Sądeckie Kolędowanie online zakończone. Czternaście grup zaprezentuje się na przeglądach ogólnopolskich

XVII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych ,,Sądeckie Kolędowanie” miał nietypowy charakter. W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne zespoły nie występowały przed publicznością i jury, a przed obiektywami. Komisja artystyczna oglądała i oceniała nadesłane nagrania programów kolędniczych. Mimo wszystko, na udział w przeglądzie zdecydowało się 19 grup.

Jury zasiadło wspólnie do projekcji nadesłanych nagrań w sali obrad Urzędu Gminy Kamionka Wielka. Przewodniczącą komisji była etnograf Magdalena Kroh. Oprócz niej występy poszczególnych zespołów oceniali: Marta Smólczyńska – etnolog i Aleksander Smaga – muzyk. Do ,,Sądeckiego Kolędowania” zgłosiło się 5 grup w kategorii wiekowej dziecięcej, 3 zespoły młodzieżowe i 11 grup dorosłych. Uczestnicy reprezentowali gminy: Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka i Podegrodzie.

Wyniki przeglądu przedstawiają się następująco:

  • grupy dziecięce: I miejsca zdobyły zespoły kolędnicze: „Pasterze” z Boguszy i „Pasterze” z Królowej Górnej; II miejsca przyznano grupom: „Z Gwiazdą” z Kąclowej i „Z szopką” z Mszalnicy; III miejsce zajął zespół „Z gwiazdą” z Ptaszkowej.
  • grupy młodzieżowe: I miejsce uzyskał zespół „Z turoniem” z Mszalnicy; II miejsce przyznano grupie „Trzej Królowie” z Ptaszkowej; III miejsce zajęły „Herody” z Binczarowej.
  • grupy dorosłe: jury przyznało pięć równorzędnych I miejsc zespołom: „Draby” z Boguszy, „Draby” ze Stróż, „Z turoniem” z Mszalnicy, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia; na II miejscach uplasowały się grupy: „Pasterze” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Kamionki Wielkiej, „Z gwiazdą” z Podegrodzia; III miejsca zdobyły zespoły: „Draby” z Ptaszkowej i „Z turoniem” z Piątkowej. Wyróżnienie otrzymała też grupa kolędnicza „Z szopką” z Podegrodzia.

Ponadto 8 dorosłych zespołów zakwalifikowano na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej. Sądecczyznę reprezentować będą: „Draby” z Boguszy, „Z turoniem” z Mszalnicy, „Draby” ze Stróż, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Kamionki Wielkiej oraz „Z gwiazdą” z Podegrodzia.

Natomiast na Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu zaprezentuje się 6 zespołów: „Z gwiazdą” z Kąclowej, „Pasterze” z Boguszy, „Pasterze” z Królowej Górnej, „Z szopką” z Mszalnicy, „Z turoniem” z Mszalnicy oraz „Trzej Królowie” z Ptaszkowej.

fot. GOK Kamionka Wielka

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.