Sądeckie cheerleaderki znów z sukcesami! Przed nimi mistrzostwa świata w USA [ZDJĘCIA]

Sądeckie cheerleaderki znów z sukcesami! Przed nimi mistrzostwa świata w USA [ZDJĘCIA]

cheerleaders

Cheerleaderki z Sądecczyzny mogą pochwalić się kolejnymi sukcesami na Mistrzostwach Polski. Na podium w różnych kategoriach znalazły się zarówno dziewczyny z Klubu Sportowego Global Cheer, jak i podopieczni Centrum Tańca ADeeM. Co więcej, już za kilka dni grupa Global Cheer, czyli połączone zespoły Diamond Cheer z Kamienicy i Cheer NS z Nowego Sącza, będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleaders – ICU World’s 2024 w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności pokażą tam również Justyna i Natalia Migacz z ADeeM.

Zespół Global Cheer, prowadzony przez Mirosława Haczka, ma już na swoim koncie liczne międzynarodowe sukcesy, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu dts24.pl (więcej TUTAJ). W 2022 roku grupa zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Atenach, a w 2023 – srebro na Mistrzostwach Europy w Weronie. 8 zawodniczek z klubu Cheer NS weszło w skład reprezentacji Polski, która wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata Cheerleaders ICU World Cheerleading Championships na Florydzie w 2022 roku.

– Dziewczyny trenują od 8-10 lat. Ciężko pracują na to, żebyśmy się mogli pokazać na arenie międzynarodowej – mówił podczas konferencji prasowej trener Mirosław Haczek.

Jak podkreślał, Mistrzostwa Świata to już rywalizacja na najwyższym poziomie. Uczestniczą w niej przedstawiciele 52 krajów. Na razie nie wiadomo, ile zespołów będzie rywalizowało z dziewczynami z Sądecczyzny w ich kategorii. Mistrzostwa trwają dwa dni (24 i 25 kwietnia) – pierwszego są eliminacje, a drugiego występy finałowe.

– Będziemy się starać oczywiście jak najlepiej i jak najbezpieczniej wystąpić. Żebyśmy mogli to później dobrze wspominać. Cheerleading jest jednak sportem kontuzjogennym – zaznaczył trener.

Jak zdradził, Global Cheer zaprezentuje jeden układ, trwający dokładnie 2 minuty i 15 sekund oraz okrzyk. – Sam układ przygotowujemy od pół roku. Natomiast wszystkie elementy ćwiczymy od dziesięciu lat.

Mirosław Haczek wyjaśniał, że na mistrzostwach jest sześć poziomów trudności, które obwarowane są odpowiednimi przepisami. Sądeczanki startują w levelu 4 – zaawansowanym. Mogą wykonywać pewne elementy, ale inne – jeszcze trudniejsze – są w tej kategorii zabronione.

– Zdobyliśmy co prawda w levelu piątym brązowy medal w Atenach na Mistrzostwach Europy. Natomiast na Mistrzostwach Świata poziom jest dużo wyższy i zdecydowaliśmy, że będziemy startować w levelu czwartym, na którym czujemy się dosyć pewnie. Dziewczyny wygrały dwa lata temu brązowy medal na Mistrzostwach Świata na levelu trzecim, czyli średnim – wspominał.

Ćwiczenia

Drużyna trenuje trzy razy w tygodniu po 1,5 godziny. Ma za sobą też zgrupowania kadry. Podczas ćwiczeń nie brakuje rozgrzewki, rozciągania, podnoszeń, czy elementów piramidy, w której biorą udział wszystkie 24 dziewczyny z zespołu. Cheerleaderki przyznają jednak, że wyjazd na Mistrzostwa w Orlando to spełnienie ich marzeń.

– Stres jest duży, bo to jednak Mistrzostwa Świata, największe zawody, na których będziemy mogły kiedykolwiek wystąpić. Jest wiele bardzo dobrych drużyn, z którymi będziemy rywalizować i liczymy na jak najlepsze miejsce – mówiła jedna z zawodniczek.

Inna przyznała, że najtrudniejsza w przygotowaniach do Mistrzostw jest samodyscyplina. – Musimy dużo trenować, przygotować do tego swoje mięśnie. Weekendy, mimo faktu, że jesteśmy nastolatkami, miałyśmy wycięte z życia – opowiadała. Dziewczyny musiały pogodzić treningi i zgrupowania z codziennymi szkolnymi obowiązkami.

Głównym partnerem przygotowań i startu dziewczyn w Mistrzostwach Świata Cheerleaders jest Województwo Małopolskie. Ich wyjazd kosztować będzie około 300 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty dziewczyny zapłacą same, a resztę pokryją liczni sponsorzy – oprócz Województwa Małopolskiego są to: Miasto Nowy Sącz, Gmina Kamienica, Gramet Barcice, Fundacja Lotto, Galeria Trzy Korony i firmy: Munk Stomatologia, Wiśniowski, Byggbug, Fakro, Limdrog, Koral, Golbet.

Jak wyjaśniał Tomasz Baliczek, Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza, Cheer NS działa od 13 lat, jednak został zarejestrowany w mieście jako klub dopiero w ubiegłym roku.

– Bardzo się cieszę i dziękuję, że prezes dokonał tych formalności i tym samym otworzył furtkę do wsparcia klubu i tych młodych, fantastycznych dziewcząt, które reprezentują Nowy Sącz i Polskę na arenie międzynarodowej. Z tego jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni – podkreślał dyrektor Baliczek, przekazując też Mirosławowi Haczkowi list od prezydenta Ludomira Handzla, który nie mógł się pojawić na wczorajszym spotkaniu.

Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu

13 i 14 kwietnia w Grodzisku Mazowieckim odbyły się VII Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu Sportowym. Nie mogło tam zabraknąć cheerleaderek z Global Global Cheer.

Mistrzostwo Polski wywalczyły Piąteczki (all girls senior group stunt level 5). Natomiast wicemistrzostwo zdobyły: Global Cheer (all girls junior level 4), Jedyneczki z Nowego Sącza (all girls junior młodszy group stunt level 1), Dwójeczki (all girls junior młodszy group stunt level 2) i Czwóreczki (all girls junior group stunt level 4). Z brązem powróciły natomiast Diamenciki z Kamienicy (all girls junior młodszy level 2).

Ponadto Brylanty z Kamienicy (all girls junior młodszy group stunt level 2) zajęły 5 miejsce, Cheer NS (coed level 2 junior młodszy) – 6 miejsce, podobnie jak Katarzyna Petrylak (acro solo level 2), a Aleksandra Klimczak (acro solo level 1) znalazła się na 13 miejscu.

ADeeM

Swoimi sukcesami mogą się też pochwalić podopieczni Centrum Tańca ADeeM w Nowym Sączu. Na Mistrzostwach Polski organizowanych przez Polski Związek Sportowy Cheerleadingu walczyli w pięciu konkurencjach i w każdej z nich znaleźli się na podium.

Grupa ADeeM Junior zdobyła pierwsze miejsce. Złoto wytańczyły również Wiktoria Smaś i Nikola Siedlarz. Ze srebrem wrócili natomiast ADeeM Young oraz Zofia Piech i Martyna Maślanka. 

– W najbardziej prestiżowej konkurencji duety Cheer hip hop senior tytuł Mistrza Polski obroniły Justyna i Natalia Migacz oraz ponownie zdobyły nominację na mistrzostwa Świata 2025 – Orlando.  Siostry już za tydzień walczą w USA, reprezentując nasz kraj, a te zawody pokazały że są niesamowicie przygotowane! Cieszymy się sukcesami i gratulujemy tancerzom i trenerom – zaznacza Justyna Migacz z ADeeM.

fot. Adrian Maraś, Global Cheer, ADeeM

Reklama