Sądecki Sztetl nominowany do Nagrody POLIN 2022

Sądecki Sztetl nominowany do Nagrody POLIN 2022

Polin Sądecki Sztetl

Już po raz ósmy zostanie wręczona Nagroda POLIN przyznawana osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tegorocznym konkursie kapituła nagrodziła nominacją sześć zgłoszeń. Jest wśród nich Sądecki Sztetl – stowarzyszenie, którego celem jest przybliżenie sądeczanom oraz wszystkim zainteresowanym kultury, religii i historii Żydów oraz przedstawienie materialnego i duchowego wkładu ludności żydowskiej w rozwój Nowego Sącza.

W ubiegłym roku laureatem Nagrody POLIN został Dariusz Popiela, kilka dni temu odznaczony tarcza herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”, silnie związany z działalnością Sądeckiego Sztetlu.

W swoich działaniach Sądecki Sztetl podejmuje współpracę ze środowiskami żydowskimi w kraju i za granicą, z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi ośrodkami kultury, parafiami i władzami samorządowymi. Prowadzi działania edukacyjne i upamiętniające, organizując m.in. spotkania z młodzieżą, spacery historyczne po miejscach pamięci oraz wystawy plenerowe.

Wolontariusze stowarzyszenia zajmują się zbieraniem relacji ocalonych z Holokaustu i utrzymują kontakty z ich potomkami rozsianymi po całym świecie. Pomagają rodzinom odszukać informacje o krewnych, tworząc własne archiwum społeczne świadectw i pamiątek po ocalonych i ofiarach. Od kilku lat rejestrują wspomnienia starszych sądeczan, szczególnie wspomnienia wojenne. Obecnie organizacja posiada największe archiwum historii mówionej w regionie.

W 2022 roku, wspólnie z Fundacją Rodziny Popielów Centrum, Sądecki Sztetl zorganizował obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu oraz uroczyste otwarcie Skweru Pamięci. W betonowe ściany wmurowano tablice z imionami i nazwiskami 12 tysięcy poległych Żydów (o tym pisaliśmy tutaj)

Spośród ponad 115 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów. Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2022 nastąpi podczas finału konkursu. Pula nagród w konkursie wynosi ponad 70 tysięcy złotych.

W tegorocznym konkursie kapituła nagrodziła nominacją 6 zgłoszeń. Nominację do Nagrody POLIN 2022 otrzymali:

  • Katarzyna Łaziuk, Mińsk Mazowiecki
  • Sądecki Sztetl, Nowy Sącz
  • Izabela Sekulska, Mielec
  • Magdalena Smoczyńska, Rabka
  • Michał Szaflarski, Czarny Dunajec
  • Zespół Szkół w Krzepicach, Krzepice

(DSZ)

źródło/fot: POLIN

czytaj też

strzałka w dół

Uroczyste posiedzenie radnych z okazji 730 – lecia lokacji Nowego Sącza. Uhonorowano zasłużonych sądeczan

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama