Sądecki NEWAG wyprodukuje dla Podkarpacia nowoczesne pociągi

Przedstawiciele firmy NEWAG S.A i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego  podpisali umowę na dostawę taboru dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Województwo zamówiło osiem trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls 2 oraz dwa spalinowe dwuczłonowe zespoły trakcyjne 222Ma. Pojazdy zostaną wyprodukowane w  nowosądeckim zakładzie NEWAG S.A. Producent zapewnia odpowiednio 72 i 60 miesiące gwarancji.

WSB2020

- Jestem niezmiernie dumny, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w podpisaniu umowy na dostawę pojazdów trakcyjnych dla województwa podkarpackiego. Chciałbym przypomnieć, że już dla Południowej Grupy Zakupowej dostarczyliśmy pierwsze pojazdy dwu- i trzyczłonowe, później spalinowe pojazdy trakcyjne. Teraz podpisujemy największy dotychczas kontrakt z województwem podkarpackim – komentuje Zbigniew Konieczek Prezes NEWAG S.A.

- Chodzi o dziesięć pojazdów za kwotę prawie 200 mln zł dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – wyjaśnia Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

W kontrakcie wyceniono również koszty serwisu i obsługi pojazdów. Ponadto opcja przewiduje zakup nowoczesnego symulatora jazdy, który wykorzystywany będzie do szkolenia maszynistów.

Pojazdy IMPULS 2 to jedne z  najnowocześniejszych elektrycznych zespołów trakcyjnych w Polsce. Przedział pasażerski jest wyposażony w system informacji dla podróżnych, system monitoringu GPS, a także komfortowe fotele oraz półki na bagaże. Dodatkowo pojazd  ma zabudowane wieszaki na rowery, przewijak dla dzieci oraz windy dla niepełnosprawnych. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pojazdu. Prędkość eksploatacyjna Impulsów wynosi 160 km/h.

Spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma  to dwuczłonowe pojazdy o długości 43m. Każdy z pojazdów pomieści łącznie 257 pasażerów, w tym 115 na miejscach siedzących.  Natomiast czworo drzwi wejściowych (po 2 na stronę) ułatwi szybkie wsiadanie i wysiadanie.

SZT 222Ma wyposażony jest w pełni zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED oraz wewnętrznymi monitorami LCD. Bezpieczeństwo pasażerów zapewnia system monitoringu wnętrza oraz Intercom umożliwiający kontakt z kabiną maszynisty. Wszystkie pojazdy wyposażone są w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej z układem okien umożliwiającym swobodne przewietrzanie składu oraz system zliczania podróżnych. Spalinowe zespoły trakcyjne są przystosowane do przewożenia pasażerów z ograniczeniami ruchowymi, dla których wyznaczono specjalne miejsca oraz rampy, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie osobom o ograniczonej możliwości poruszania się, osobom z małymi dziećmi oraz rowerzystom. W pojeździe wydzielono również miejsca do przewożenia rowerów. 222Ma osiągają maksymalną prędkość eksploatacyjną do 130 km/h.

 

PUMA

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.