Sądecki Newag chciał produkować wozy bojowe… Brakło zgody na szczeblu rządowym

Sądecki Newag chciał produkować wozy bojowe… Brakło zgody na szczeblu rządowym

Sądecki Newag kilka lat temu miał duże szanse na uruchomienie produkcji wozów bojowych. Dokonano rozeznania, przeprowadzono rozmowy z zainteresowanym partnerem przedsięwzięcia, wdrożono nawet program przygotowania załogi w zakresie dysponowania informacjami niejawnymi… Pomysł został zablokowany jednym „nie”, które padło na szczeblu rządowym.

Sprzęt wojskowy nie jest tani, ani w eksploatacji, ani w zakupie. Przykładowo bojowa wersja kołowego transportera opancerzonego Rosomak, skonstruowanego przez fińską firmę Patria Vehicles Oy, a produkowanego w Siemianowicach Śląskich kosztuje około 10 milionów złotych. W czasach, gdy sytuacja polityczna na świecie przypomina o tym, że aby żyć w pokoju, trzeba być gotowym na wojnę, temat gotowości bojowej i jakości uzbrojenia rozgrzewa emocje nie tylko w Polsce. Dla firm, które produkują broń i inny wojenny sprzęt, jest to szansa na potężne zlecenia. Dla ludzi – na miejsca pracy. Nic dziwnego, że Newag ze swoim zapleczem sprzętowym i bogatym doświadczeniem zainteresował się tematem na kilka lat zanim na Ukrainie rozpętało się piekło wojny.

To było całkiem niedawno. W czasie gdy kończy się jedna perspektywa unijna, a zaczyna się kolejna i zawsze jest kłopot z zamówieniami, rozpoczęliśmy rozmowy ze światowym liderem produkcji specjalistycznych wozów bojowych. Przeszliśmy badania, które miały wykazać czy spełniamy ich warunki. Stwierdzili, że możemy współpracować. Mało tego –  kadra zarządzająca została przeszkolona i dopuszczona do dysponowania informacjami niejawnymi. Po wszystkich atestach i akredytacjach niestety minister, który już nie jest ministrem nie zgodził się żebyśmy tego typu wozy produkowali, choć nie było żadnego problemu żeby produkcja ruszyła – powiedział w rozmowie z nowosądecką Regionalną Telewizją Kablową Zbigniew Konieczek, prezes zarządu spółki Newag.

Czytaj też:

strzałka w dół

Bobowa pamięta o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. Zainscenizowano wprowadzenie stanu wojennego

Share on twitter
Share on facebook