Bobowa pamięta o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. Zainscenizowano wprowadzenie stanu wojennego

Bobowa pamięta o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. Zainscenizowano wprowadzenie stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku równo o godzinie 6 rano Polskie Radio i Telewizja nadały wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Tym samym, na mocy dekretu Rady Państwa wprowadził stan wojenny w całym kraju. W niedzielne popołudnie (11 grudnia) inscenizacją w Bobowej przypomniano tamte wydarzenia.

Już w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze rozpoczęły zatrzymania działaczy ,,Solidarności”. Do godziny 6 rano na ulicach pojawiło się Ludowe Wojsko Polskie, ZOMO, ORMO, a także SB, czy milicja. Wszystkie organizacje podległe MSW opanowały kraj. W kilka dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób związanych z ,,Solidarnością”. W operacji milicyjno-wojskowej użyto 80 000 żołnierzy, 30 000 milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9000 samochodów.

Generał Jaruzelski usprawiedliwiał wprowadzenie stanu wojennego złą sytuacją w kraju, tym, że „ojczyzna znalazła się nad przepaścią”. Przekonywał o wrogiej działalności ,,czynników wywrotowych”. ,,(…)Szeroko rozlewa się po kraju fala zuchwałych przestępstw, napadów i włamań, rosną milionowe fortuny rekinów podziemia gospodarczego” – mówił w wystąpieniu Jaruzelski.

Bobowa pamięta

Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu, członkowie: P.T.H. Nowy Sącz. G.R.H. Gorlice 1915, Żandarmeria Nowy Sącz, Błyskawica Nowy Targ, G.R.H. 3 Pułk Strzelców Podhalańskich oraz uczniowie ZSZ w Bobowej  zainscenizowali w Bobowej wprowadzenie stanu wojennego.

Rekonstrukcja wydarzeń historycznych odbyła się o godzinie 14:00 na bobowskim rynku i miała na celu pokazanie młodzieży, a starszym przypomnienie bezsensownego zachowania ”władzy ludowej” w stosunku do protestującej ludności cywilnej, oraz brutalne zachowanie ówczesnych jednostek ORMO, MO i ZOMO. Na rynku w Bobowej pojawiły się piesze i zmotoryzowane patrole Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO. Zainscenizowano kontrole przechodniów oraz pojazdów, a także starcie demonstrantów z milicją.

Ogłoszono również konkurs na reportaż z inscenizacji tego wydarzenia. Za najlepsze prace przewidziano atrakcyjne nagrody. Reportaże należy przesłać adres email: [email protected] do 13 grudnia do godziny 13:00.

Czytaj także: Nowy Sącz. Czy Jaromir Nohavica zasłużył na kulturalne rozgrzeszenie?

Fot. Wojciech Molendowicz 
Share on twitter
Share on facebook