Sądecki „Elektryk” znów drugim najlepszym technikum w Polsce

Sądecki „Elektryk” znów drugim najlepszym technikum w Polsce

To była wyjątkowa gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. Tegoroczne ogłoszenie wyników XXIII edycji Perspektyw odbyło się online. Na podium w kategorii Technika po raz kolejny znalazł się Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, zajmując drugie miejsce. Tym samym uczniom i nauczycielom sądeckiej szkoły udało się powtórzyć ubiegłoroczny sukces.

„W tym wyjątkowo trudnym roku
Byli i obecni uczniowie, pokazali na co ich stać…
II najlepsze Technikum w Polsce
Teraz już wiemy, że to jest możliwe,
Wiemy, na co jest Nas wszystkich stać,
Jak miło widzieć twarze szczęśliwe,
Trzeba z siebie tylko wszystko dać.
a póki co… cieszymy się!!!”

Tak wyraziła swą radość społeczność szkolna Elektryka na swojej stronie internetowej. Nie po raz pierwszy sądeckie technikum staje na podium. W 2018 r. ZSEM był najlepszym liceum w Polsce. W 2019 r. znalazł się na trzeciej pozycji, a w ubiegłym roku na drugiej.

Jak podają perspektwy.pl, w tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Wśród liceów z Nowego Sącza najlepsze miejsce w Rankingu Perspektyw zajęło Akademickie LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Bolesława Chrobrego. Jest 161. w Polsce. Na 182. miejscu uplasowało się Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów, a Społeczne LO „Splot” na 196. Wśród liceów publicznych najlepiej wypadło natomiast I LO im. Jana Długosza, będąc na 229. pozycji w Rankingu. II LO jest dopiero 412.

Jeśli chodzi o pozycję w Rankingu, zdecydowanie lepiej wypadły sądeckie technika. Nie tylko ze względu na lidera, czyli ZSEM. Kolejne dwie szkoły znalazły się w pierwszej setce: Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego zajęło 33. miejsce, a Technikum nr 6 im. Bolesława Barbackiego – 99.

Źródło i fot. perspektywy.pl

Reklama