Nowy Sącz: Pieta na Starym Cmentarzu zniszczona. Wandalem okazał się… wiatr

Już za kilka dni oczom sądeczan miał się ukazać odrestaurowany pomnik – mauzoleum ofiar drugiej wojny światowej znany jako Sądecka Pieta. Niestety pieczołowicie odrestaurowywana rzeźba została zniszczona.

wsb3

– Dzisiaj ok. godziny 10 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o dewastacji pomnika Sądeckiej Piety – mówi asp. dr Iwona Grzebyk – Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Natychmiast na miejsce zdarzenia została wysłana grupa dochodzeniowo-śledcza sądeckiej policji.

Sprawę komentował na gorąco Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta.

– Kto i dlaczego dokonał tego aktu wandalizmu? Z czyjej inspiracji? Na te i inne pytania odpowie policja, która zajęła się sprawą. Za tak podły, bestialski czyn sprawcy muszą ponieść odpowiedzialność. Ma on przede wszystkim wymiar moralny, ale także finansowy. 

Sądecka Pieta, symbol męczeństwa i walki Sądeczan podczas II wojny światowej,  odwołuje się do chrześcijańskiego sacrum – Piety Michała Anioła znajdującej się w bazylice św. Piotra w Watykanie. Rzeźbę zaprojektowało małżeństwo  Janina Reichert-Toth i Fryderyk Toth, zaś ich dzieło liczy sobie  ponad 60 lat.  W cokole pomnika – mauzoleum znajdują się urny z prochami z obozów koncentracyjnych i innych miejsc straceń.

AKTUALIZACJA:

Na miejscu przez kilka godzin pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki z sądeckiej Policji – mówi asp. dr Iwona Grzebyk – Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.  Z wykonanych przez policjantów czynności na miejscu zdarzenia, przeprowadzonych oględzin i zabezpieczonych śladów wynika, że Sądecka Pieta została uszkodzona podczas wichury.

W wyniku silnego podmuchu wiatru, doszło do przesunięcia osłaniającego pomnik namiotu, co spowodowało, że belka wzmacniająca jego konstrukcję strąciła górną część monumentu – informuje Iwona Grzebyk – Dulak.

W efekcie wygięła się pod wpływem uderzenia w pomnik, a upadek górnej części monumentu spowodował jego dalsze uszkodzenia.

Funkcjonariusze wykluczyli, aby ktoś przyczynił się do tego zdarzenia

Wcześniejszą informację sprostował także wiceprezydent Jerzy Gwiżdż:

„Szanowni Państwo, w nawiązaniu do wcześniejszych informacji dotyczących Sądeckiej Piety informuję, że według wstępnej oceny Policji, uszkodzenie monumentu jest wynikiem warunków atmosferycznych lub niewłaściwego zabezpieczenia robót.

Jerzy Gwiżdż

Wiceprezydent Nowego Sącza”

 

fot. www.nowysacz.pl

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]