Sądecka Mapa Rowerowa III: wycieczka do tajemniczego jeziora w środku lasu (12)

Sądecka Mapa Rowerowa III: wycieczka do tajemniczego jeziora w środku lasu (12)

Nowy Sącz – Florynka

Trasę rowerową rozpoczynamy od Nowego Sącza spod Kościoła pw. Niepokalanej Marii Panny (od niedawna Sanktuarium św. Rity).  Ścieżką rowerową na ul. Piłsudskiego dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kamienną za wiaduktem, skręcamy w prawo i kierujemy się na Jamnicę.
Mijamy malownicze wsie takie jak: Kamionka, Królowa Polska oraz Królowa Górna, w której po prawej stronie znajduje się cmentarz z I wojny światowej.

Następna miejscowość, przez którą przejeżdżamy jest Bogusza. Znajduje się w niej Cerkiew św. Dymitra zbudowana w 1856 r. (obecnie jest to Kościół św. Antoniego Pawłowskiego). Mijamy i jedziemy dalej drogą powiatową w kierunku Krynicy-Zdroju. Czeka tam na nas stromy, ponad kilometrowy podjazd, po pokonaniu którego znajdziemy się na przełęczy nad Bacówką.

Na końcu Boguszy po lewej stronie znajduje się droga przez las prowadząca do góry Jaworze. Na niej znajduje się wieża widokowa na niemal cały Beskid Sądecki. Następnie przyjeżdżamy przez Binczarową i wjeżdżamy na Florynkę. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy Grób Nieznanego Żołnierza i cmentarz. Kilka metrów dalej znajduje się dawna cerkiew grekokatolicka, która została zbudowana w 1875 r. Obecnie jest to kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Koło stacji benzynowej (Orlen) skręcamy w prawo i jedziemy drogą prowadzącą przez osiedle Przebudowa do samej góry w kierunku lasu. W lesie na pograniczu Florynka-Woloszczyny znajduje się jezioro, przy którym można odpocząć. Jadąc przez Florynkę można zobaczyć stary budynek huty szkła, który od dawna nie prosperuje.

rowerzysta Paweł 

 

PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

Partnerem Sądeckiej Mapy Rowerowej jest:

Share on twitter
Share on facebook