Sądecka firma Erbet postawiła najwyższą podporę kolei linowej w Polsce… Do montażu liny wykorzystany zostanie dron

Sądecka firma Erbet postawiła najwyższą podporę kolei linowej w Polsce… Do montażu liny wykorzystany zostanie dron

najwyższa w Polsce podpora kolei linowej Solina

Nowosądecka firma ERBET na zlecenie Polskich Kolei Linowych buduje kolej gondolową i wieżę widokową nad Soliną. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei widokowej, w tym najwyższa w Polsce –  sięgająca 75 metrów. Z atrakcji turystycznej będzie można korzystać latem przyszłego roku.

Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor, będzie można podziwiać panoramę Bieszczad i Jezioro Solińskie. Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Pasażerowie wagonika będą mogli zatem podziwiać krajobrazy z różnych perspektyw.

Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 – licząca 75 metrów. To najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Postawione zostały także pozostałe cztery podpory – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów. Stoją już także budynki stacji kolei linowej, w których goście odwiedzający  nowy ośrodek turystyczny PKL będą zaczynać podróż wagonikiem. W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei.  Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, a później kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL.  Te prace nad zaporą w Solinie zaplanowane są jeszcze w tym roku.

Na przyszły rok pozostanie dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.
– Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

 

Grupa PKL prowadzi swoje ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzyna Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Już wkrótce także w Solinie. PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 300 osób. 

źródło: Biuro prasowe PKL

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.