Sądecka architekt Joanna Rolka podpowiada jak pięknie i modnie mieszkać

Rozmawiamy z JOANNĄ ROLKĄ – architektem wnętrz.

– Coraz chętniej korzystamy z pomocy architektów wnętrz? To moda, wygoda czy praktyczność?

– Myślę, że decydując się na współpracę z architektem wnętrz, wszystkie te aspekty bierze się pod uwagę. Po części to moda, gdyż modnie jest po prostu pięknie mieszkać, po części to wygoda – spada z barków inwestora odpowiedzialność
za wybór materiałów wykończeniowych i rozwiązywania przeróżnych technicznych problemów, które zawsze pojawiają się na budowie czy podczas remontu. Natomiast ze względów praktycznych architekt wnętrz pomaga tak zaplanować przestrzeń, żeby była funkcjonalna i łatwa w użytkowaniu. Często wydaje się, że jest to usługa luksusowa, ale tak naprawdę w trakcie okazuje się, ile rzeczy inwestor ma z głowy, na które trzeba byłoby poświęcić czas kosztem pracy zawodowej.

– Jakie są oczekiwania klientów – raczej modnie czy praktycznie?

– I jedno, i drugie tak naprawdę da się połączyć. Wnętrze to przede wszystkim odzwierciedlenie ludzi i ich charakterów. Niektórzy chcą ciepłe przytulne miejsce, gdzie mogą odpocząć, inni wolą elegancki wytworny apartament, zaś niektórzy wybiorą styl minimalistyczny i surowy. Wszystko zależy od tego, kto ma w tym wnętrzu mieszkać i jak go użytkować. Staramy się dopasować do oczekiwań klientów. A klienci są różni, dlatego nasze projekty również nie są jednakowe.

– Co jest obecnie trendy w wystroju wnętrz?

– Obecnie trendem jest połączenie wnętrza z otoczeniem. Pojawiają się coraz częściej akcenty naturalne w postaci surowego drewna, kamieni,  zieleni. Wnętrza nowoczesne to miejsca, gdzie możemy się zrelaksować, odstresować i uspokoić. Kolorystyka ma nas zbliżyć do natury i oderwać od codziennego pędu.

– Drewno czy metal? Kolory czy szarości? Są jakieś modowe wzorce?

– Dzisiaj wybierzemy drewno. Tak naprawdę drewno we wnętrzach jest od zawsze. Metal nie kojarzy się nam z czymś przyjemnym. A dzisiejsze wnętrza mają nam dawać przyjemne odczucia. Jeśli chodzi o kolorystykę, to szarość też będzie zawsze, jest neutralna, stanowi tło do eksponowania dodatków. Jeśli kolory to pastele, lub zbliżone do natury – zielenie, błękity. Wszystkie materiały i kolory trzeba umieć wyważyć, bez względu jaki wybierzemy styl. Jeśli czegoś będzie za dużo, to nas prędzej czy później przytłoczy.

– Duży nacisk w architekturze kładzie się na tematy proekologiczne, w architekturze wnętrz również?

– Tak, przejawia się to również we wnętrzach, dbają o to także producenci materiałów wykończeniowych. Jest bardzo szeroki wybór naturalnych okładzin ściennych, farb ekologicznych, itp., pojawia się we wnętrzach dużo drewna, kamienia naturalnego, dużo roślin. Zdrowy styl życia, przejawia się również we wnętrzach. Więcej osób wygospodarowuje w domu miejsce na siłownię czy saunę.

– Są jakieś specjalne dodatki obecnie bardzo na topie? Obowiązkowe must have w wystroju?

– Określenie must have raczej kojarzy mi się z modą odzieżową, a we wnętrzach lubimy się odróżnić, mieć coś unikatowego, coś swojego. Myślę że takie must have to coś własnoręcznie zrobionego – odrestaurowany fotel, komoda, czy ręcznie szyte poduchy. Takie dodatki dają wielkie poczucie satysfakcji i pomagają wyrazić siebie we wnętrzu.

ROZMAWIAŁA (JOMB)

fot. ilustracyjne  pixabay

Czytaj również:

Jak sprawić, żeby salon stał się unikalny?

Motywujące plakaty do Twojego wnętrza

Weź udział w konkursie https://www.dts24.pl/my-skosimy-kazdy-trawnik-ty-skosisz-nagrody/

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.