Sądecczyzna żegna Janusza Loescha. Zasłużony architekt był ,,ojcem” ponad tysiąca budynków

Sądecczyzna żegna Janusza Loescha. Zasłużony architekt był ,,ojcem” ponad tysiąca budynków

Jutro (10 listopada) Sądecczyzna pożegna Janusza Loescha – autora i współautora projektów przeszło tysiąca obiektów w Nowym Sączu i na terenie powiatu nowosądeckiego, w tym przebudowy głównego gmachu Małopolskiego Centrum Kultury Sokół oraz przebudowy i wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Architekt zmarł 4 listopada w wieku 74 lat, o czym poinformowała naszą redakcję jego rodzina.

,,Odszedł znany i ceniony fachowiec w swojej dziedzinie, wspaniały mąż, ojciec, dziadek i brat, obdarzony poczuciem humoru, dowcipny i sympatyczny, człowiek wielkiej życzliwości wobec bliźnich” – żegnają zmarłego przedstawiciele Sokoła.

Janusz Loesch urodził się 9 kwietnia 1949 roku w Nowym Sączu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, po czym studiował na na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilkanaście lat pracował w Biurze Projektowym Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni Samopomoc Chłopska aż do 1991, kiedy założył własną pracownię. Był także związany z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, pracował w nim. Został jednym z głównych projektantów rozbudowy i modernizacji zabytkowego budynku naszego Sokoła.

Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Antoni Malczak zaproponował mu przygotowanie projektu rozbudowy i modernizacji historycznego budynku przy ul. Długosza 3, dawnej sokolni, w której po II wojnie światowej znajdowała się siedziba Kina Podhale, a potem – Kina SOKÓŁ. Janusz Loesch został zatrudniony na etacie, przygotował dokumentację projektową prac i nadzorował wszystkie roboty budowlane oraz wykończeniowe (lata 1998-2005). To m.in. dzięki niemu, ale też kilku innym inżynierom, budowlańcom i różnym firmom, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, którzy pomagali zdobyć fundusze, na przełomie XX i XXI wieku budynek MCK SOKÓŁ stał się jednym z najpiękniejszych obiektów, umożliwiając szerokie rozwinięcie naszej działalności na niwie kultury – czytamy w komunikacie MCK Sokół.

Na tym nie koniec, architekt zaprojektował wraz z synem Przemysławem przebudowę Sokoła w Starym Sączu, a także: kino „Krokus”, salę widowiskową sądeckiego Miejskiego Ośrodka Kultury, modernizację  krynickich sanatoriów „Lira” i Orion”. Był również autorem projektów wielu innych budynków.

Żona architekta – Krystyna, była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 3. Synowie – Przemysław i Konrad poszli, tak jak ojciec, zostali architektami, zaś jego brat – jest wybitnym biologiem i histologiem w Londynie.

Msza święta żałobna w intencji Ś.P. Janusza Loescha zostanie odprawiona w piątek 10 listopada o godz. 10:30 w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu przy ul. Śniadeckich rozpoczną się o godz. 12:00. Różaniec zostanie odmówiony o godz. 11:30.

Czytaj także: ,,Tata pracował na to miejsce ponad połowę swojego życia”. Córka prosi o pomoc


Fot. Facebook Janusz Loesch
Źródło: MCK Sokół/ „Nowa Encyklopedia Sądecka”. Jerzy Leśniak. Nowy Sącz 2017/ Piotr Gryźlak 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama