Latający “Wielki Brat” sądeckiej Policji. Dron rejestruje wykroczenia kierowców i pieszych

Czujne oko kamery policyjnego drona śledzi kierowców oraz pieszych i rejestruje, jak przestrzegają przepisów drogowych. Pierwszy raz działania z użyciem takiego sprzętu przeprowadzone zostały na Sądecczyźnie w ubiegły piątek. Jednak, jak zapowiadają funcjonariusze, ,,dronowych” patroli będzie więcej.

– 26 listopada br. policyjnym nadzorem zostały objęte sądeckie drogi, a w szczególności miejsca, które są niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów, czyli głównie przejścia przez ruchliwe ulice oraz przejazdy dla rowerów. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze – informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Działania prowadzone były przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. W akcji wykorzystano dron małopolskiej Policji. Jego kamera monitorowała na przykład, czy kierowcy zachowują się bezpiecznie i zgodnie z przepisami w rejonie przejść dla pieszych, a także czy piesi nie wchodzą na jezdnię przed nadjeżdżający samochód lub czy nie przekraczają jezdni poza wyznaczonym przejściem.

Kiedy tylko operator bezzałogowego statku powietrznego rejestrował jakieś wykroczenie, zgłaszał to patrolowi, a ten podejmował interwencję. Podczas piątkowych działań ujawniono 97 przypadków wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Najczęściej kierowcy łamali przepisy wyprzedzając oraz przekraczając dozwoloną prędkość w okolicy przejść dla pieszych. Policjanci nałożyli w związku z tym 73 mandaty karne, pouczyli 18 kierowców i skierowali 6 wniosków do sądu o ukaranie.

– Kontrolowani kierowcy i piesi byli bardzo zaskoczeni tą niecodzienną sytuacją. Podobne działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane w naszym regionie – zapewnia Aneta Izworska.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Szczyrzyc. Pijany 17-latek zakończył podróż na drzewie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.