Nikt nie uprowadził chłopca w Korzennej. Oszuści znów zbierają żniwo naiwności

Nikt nie uprowadził chłopca w Korzennej. Oszuści znów zbierają żniwo naiwności

fake news, Korzenna

Kolejny fake news krąży na profilach społecznościowych w naszym regionie. Tym razem oszuści podają, iż porwano chłopca ze szkoły w Korzennej. Kolejny raz sądeczanie wykazują się brakiem rozsądku i masowo udostępniają pseudoinformację.

To nie pierwszy przypadek w przeciągu ostatniego roku, kiedy w naszym regionie pojawiły się teksty dotyczące porwań dzieci. Było już rzekome uprowadzenie w Grybowie, Piwnicznej-Zdroju, Nowym Sączu, Limanowej itp. Tym razem rozpaczliwy apel dotyczy porwania w Korzennej.

– Nie było żadnego uprowadzenia dziecka ze szkoły w Korzennej. To kolejny fake news – poinformowała naszą redakcję komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Jak wyjaśnia funkcjonariuszka, miejsce rzekomego porwania zmienia się w zależności od tego skąd pochodzi odbiorca.

Oszuści, aby jeszcze bardziej zaciekawić czytelnika, w tytule zamieścili informację, iż materiał zawiera nagranie Policji. To ma uwiarygodnić treść i zmusić odbiorcę do kliknięcia w link. A stąd prosta droga do wyłudzenia.

Jak już informowaliśmy, cel jest jeden – internauta ma kliknąć w link. Zazwyczaj w artykule jest kolejny link, lub film, który również wymaga otworzenia. Kiedy to zrobimy, oszuści mogą przejąć dostęp do naszego facebook’owego konta, a wtedy prosta droga do wyłudzenia kodów blik od naszych znajomych. Przestępcy podszywając się pod nas, wyślą wiadomości do naszych internetowych przyjaciół, że jesteśmy w potrzebie finansowej i poproszą o pożyczkę przez Blika. Nieświadomi znajomi wierząc, że pomagają nam, wyślą kod Blik i w ten sposób stracą pieniądze. Co jakiś czas metody działań oszustów i treść ,,łańcuszków” się zmieniają, ale cel jest jeden – wyłudzenie pieniędzy od jak największej liczby osób.

Policjanci niezmiennie apelują, aby nie klikać w podejrzane linki, gdyż można przez to stracić pieniądze. Jak nie dać się oszukać? Kiedy znajomy poprosi Cię o pożyczkę, przelew lub kod Blik w wiadomości na mediach społecznościowych, zadzwoń i upewnij się, że o pieniądze prosi on, a nie podszywający się pod niego oszust. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Co więcej, Czytelnicy winni wiedzieć, że gdyby doszło do porwania w naszym regionie wpierw taką informację za komunikatem Policji podałyby sądeckie media w tym ,,Dobry Tygodnik Sądecki”/ ,,dts24.pl”.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama