Sądecczyzna po weekendowym załamaniu pogody

Ostatni weekend mocno dał się we znaki mieszkańcom Sądecczyzny i służbom ratowniczym. Ulewne deszcze i burze, które w sobotę, 6 maja przeszły nad naszym regionem, spowodowały w wielu miejscach poważne straty. Choć w niedzielę pogoda nieco się poprawiła, wciąż istnieje ryzyko lokalnych powodzi i podtopień, o ile nie nastąpi poprawa pogody.

wsb3

- Na razie odwołaliśmy pogotowie przeciwpowodziowe – mówi Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna. – Powołaliśmy specjalną komisję, która właśnie oszacowuje straty. Choć sytuacja na razie się nie pogarsza, to pola są bardzo nasiąkniete wodą i nie przyjmą więcej opadów. Jeśli sytuacja z soboty się powtórzy, będziemy mieli poważny problem.

Również w gminie Łącko deszcze i ulewy dały się we znaki. – Trudno w tym momencie oszacować straty – mówi podinsp. Piotr Faron z Referatu Inwestycji i Rozwoju. – Wójt właśnie jest w terenie i oceniamy powstałe szkody. 

Także gmina Grybów jest aktualnie na etapie sprawdzania skutków weekendowych ulew.

- Straty są, ale o szczegółach będziemy mogli poinformować dopiero po dokładnym oszacowaniu sytuacji w gminie - mówi insp. Tomasz Chronowski z Referatu Budownictwa.

Na szczęście nie wszędzie ulewne deszcze i burze spowodowały poważne straty.

- Deszcz był intensywny, ale nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o zalaniach czy podtopieniach – mówi Daniel Śmierciak, sekretarz gminy Stary Sącz. - Nawet jeśli takie sytuacje miały miejsce, to mieszkańcy nie poinformowali nas o nich.  

Podobnie wygląda sytuacja w gminie Łosina Dolna, gdzie również obyło się bez konieczności interwencji służ ratownicznych.

- Owszem i u nas opady były intensywne – mówi Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna – ale na szczęście obyło się zalań, podtopień i innych szkód.

Większość ewentualnych strat to pokłosie burz, które 6 maja przeszły nad Sądecczyzną. Strażacy, łącznie do godz 22.00 zanotowali 12 interwencji:

-Wola Kosnowa - zatkany przepust.
-Polna - woda zalewa budynek mieszkalny.
-Siedlce - zatkany przepust.
-Jasienna - zatkany przepust.
-Janczowa - zatkany przepust.
-Grybów oś. Biała Wyżna - zatkany przepust, zalana droga.
-Grybów oś. Biała Wyżna - zatkany przepust, zalana posesja.
-Kamianna - zatkany przepust.
-Grybów ul. Akcjowa - zatkany przepust.
-Biała Niżna - zatkany przepust, woda zalewa drogę.
-Janczowa - zatkany przepust.
-Jasienna - zatkany przepust.

Prognoza pogody na najbliższe kilka dni jest raczej optymistyczna.

- Wprawdzie do czwartku możemy spodziewać się lokalnych opadów deszczu, ale zagrożenia powodziowego w regionie nie ma - mówi Jan Pancerz z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podobnie wygląda sytuacja w Nowym Sączu, która jest na bieżąco monitorowana przez miejskie służby.

fot. KM PSP Nowy Sącz

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.