Sądecczyzna. Kogo winić? W Zaduszki Boże Narodzenie... [ZDJĘCIA]

Trudno w Zaduszki wspominać zmarłych, kiedy w drodze na cmentarz z witryn sklepowych krzyczą do ciebie ozdoby bożonarodzeniowe, za którymi  znajdzie się i choinka... Kiedy w przeddzień Wszystkich Świętych prędzej zdobędziesz wigilijny ,,opłatek"w dziesięciu kolorach, niż znicz.

Można pytać co zostało z refleksyjnej ciszy, która zdawać by się mogło - stanowiła jedność z obchodami Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum, znanego nam jako Święto Zmarłych. Można byłoby też rozwodzić się nad galopującym konsumpcjonizmem i równie galopującym przeświadczeniem, że należy mieć, a nie być.

Prezydent w tekście

Swoisty nakaz ,,zastaw się, a postaw się", wyrazisty szczególnie w peerelowskiej kulturze niedoboru, w wielu głowach nadal tkwi i daje o sobie znać. Co to ma wspólnego z Zaduszkami?

Obserwując ludzi kupujących ,,światełka nagrobne" zapamiętałam obraz rodziny, która z podstawionym wózkiem na zakupy, nerwowo układała w nim znicz za zniczem. Przechodząc usłyszałam: "weź te większe, żeby nie mówili, że nas nie stać...". Na usta cisnęło mi się: "spokojnie, zmarli raczej narzekać nie będą", ale dałam spokój.

Można buntować się, że święta wyprzedzają święta. Że kupując znicze, przedzieramy się przez las choinek ustawiony na środku sklepu i że tak jak na Zachodzie, zaczynamy świętować Boże Narodzenie  dwa miesiące przed faktem, co sprawia, że gdy 25 grudnia nadejdzie, mamy świętowania dość.

Co zrobić? Nie zabarykadujemy drzwi i okien i nie odetniemy się przecież od otaczającej nas rzeczywistości. Chyba nawet nie musimy. Wystarczy przestać ,,konsumować" święta i sprowadzać głównych bohaterów tych świąt do tandetnych świecidełek. Przecież przychodząc do cioci na imieniny nie zamykamy jej w szafie, nie zapominajmy więc po co nad mogiłami stoimy.

*PS. W nowosądeckich sklepach jest już Boże Narodzenie.

Fot. Kamil Chełmecki/NS

TRADYCJATEXT

2 comments

  1. Krystian 3 Listopad, 2019 at 23:50 Odpowiedz

    Wszystko dobrze,wszystko się zgadza i popieram myśl autorki tego artykułu, lecz mała ,ale za to wielka uwaga…to właśnie PRL zmienił, „ws,takich świętych” ,na bezbożne ,laickie, ni jakie „św zmarłych”. A co do wyniszczania naszej kultury ,tożsamości i dziedzictwa ,które na nas spoczęło ,przez nas samych ,to niestety z roku na rok to postępuje. Wiele osób woli mieć niż być, natomiast zaś,e lepiej być, niż mieć, no oprócz jednego wyjątku- lepiej mieć świnie, niż być swinią.
    Szczęść Boże Wszystkim

  2. Gość 4 Listopad, 2019 at 14:17 Odpowiedz

    W sklepie Kiki Galeria Gołąbkowice świeta już były w sierpniu . Osobiscie widziałem jak kupują choinki i bańki 30 października . Ludzie sami kupują a później afery robią .

Wypowiedz się w tej sprawie