Sądecczyzna: Chciała dopłacić kurierowi i straciła kilka tysięcy złotych

Pewna sądeczanka otrzymała SMS od rzekomej firmy kurierskiej. Niczego nie podejrzewając, kliknęła w dołączony do wiadomości link. Niestety, okazało się, że została oszukana i straciła w ten sposób kilka tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed tak zwanym ,,phishingiem”, który jest coraz popularniejszą metodą wyłudzania danych.

wsb3

Dzięki tego typu wiadomościom, cyberprzestępcy podstępem uzyskują nasze dane tj. loginy, hasła, numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych.

– Otrzymując wiadomość dotyczącą niedopłaty i konieczności wpłacenia niewielkiej kwoty, powinniśmy zachować ostrożność. W takiej wiadomości dla „wygody klienta” przesyłany jest link do płatności w banku. Strona jest fałszywa i nastawiona na wyłudzenie danych dostępu do rachunku bankowego, co w dalszej kolejności skutkuje utratą pieniędzy z konta pokrzywdzonego – wyjaśnia asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowa KMP w Nowym Sączu.

Tak też było w przypadku mieszkanki Sądecczyzny. Kobieta dostała wiadomość kilka dni temu. Rzekoma firm kurierska prosiła o dopłacenie brakującej do przesyłki kwoty. Do wiadomości dołączony był link. Sądeczanka kliknęła w odnośnik i niestety z jej konta zniknęło nie 1,10 zł, a 6 tysięcy złotych.

Jak wyjaśniają policjanci, wiadomości związane z phishingiem wydają się pochodzić od legalnych instytucji. Często jednak w nazwie domeny znajduje się niedostrzegalna na pierwszy rzut oka literówka. Nazwa rzekomej firmy może być też przekręcona lub skrócona. Z tego powodu należy dokładnie przyjrzeć się wiadomości przed kliknięciem w link, czy pobraniem jakiegoś załącznika. Dobrze jest też samodzielnie wpisać adres strony z płatnościami, a nie korzystać z przekierowania.

– Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy kurierskiej, w celu potwierdzenia należy skontaktować się z jej przedstawicielem. Do tego czasu nie należy klikać w linki przesłane w podejrzanych wiadomościach, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności – przestrzega asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak.

fot. ilustr. pixabay

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]