Oliwii nie prześcignie nawet wiatr. Pasja do rowerów punktuje

Życie Oliwii i całej jej rodziny kręci się wokół dwóch kółek. Nie dość, że 13-latka kilkanaście godzin w tygodniu poświęca na treningi, to i w każdej wolnej chwili wsiada na rower. Kolarstwem na poważnie interesuje się od 4 lat, a jej pasja i zaangażowanie przełożyły się już na wiele sportowych sukcesów.

Renault2

W ubiegłą sobotę, 29 lutego, w Wieliczce odbyło się podsumowanie sezonu 2019 w dyscyplinach rowerowych, organizowane przez Małopolski Związek Kolarski. Podczas tego wydarzenia Oliwię Stachurską z Nowego Sącza uhonorowano tytułem Najlepszej Młodziczki Roku w Kolarstwie Szosowym.

Na zaszczytny tytuł złożyło się wiele sportowych osiągnięć, którymi nastolatka może się do tej pory pochwalić.

Oliwia wygrała Mini Podhale Tour składający się z pięciu oddzielnych zawodów. Od kilku lat bierze udział w Mini Tour de Pologne Cup i zawsze plasowała się na miejscach w pierwszej piętnastce. W tym roku udało się jej znaleźć na szóstej pozycji. Nastolatka zdobyła tytuł Wicemistrzyni Polski LKS w Kolarstwie MTB Orawka 2019, trzecie miejsce w Zawodach Szkolnego Związku Sportowego w Sierpcu 2019 i drugie miejsce w Mistrzostwach Małopolski w Jeździe Indywidualnej na Czas. W 2018 roku otrzymała Puchar Ministra Sportu i Turystyki.

Oliwia trenuje w klubie WLKS Krakus – BBC Czaja pod czujnym okiem trenera Zbigniewa Klęka i w związku z tym co weekend jeździ na treningi do Krakowa. Poza tym ćwiczy sama dwa razy w tygodniu w Nowym Sączu: chodzi na basen, uprawia marszobiegi, jeździ w domu na trenażerze. W sumie w tygodniu poświęca na treningi około 12-14 godzin.

- Zaczęliśmy od wycieczek rowerowych. Później wzięła udział w zawodach w Wierchomli i ,,połknęła tego bakcyla" - opowiada o córce Łukasz Stachurski. - Teraz całe nasze życie obarczone jest rowerami. Wszystko robimy pod dyktando kolarstwa - śmieje się tata Oliwii.

13-latka uczy się w Szkole Podstawowej nr 8 w Nowym Sączu. - Myślę, że świetnie godzi naukę z treningami, ponieważ jest jedną z lepszych uczennic w szkole. Ma średnią powyżej 5 - zdradza pan Łukasz.

Dodaje, że jako rodzice Oliwki są wdzięczni dyrekcji i nauczycielom ze szkoły córki za to, że umożliwiają jej tak duże zaangażowanie się w sport.

- Nauczyciele rozumieją i akceptują fakt, że nie ma jej niekiedy na lekcjach, co związane jest z wyjazdami na zawody, które odbywają się w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, czy Warszawie, a więc kawałek od nas - wyjaśnia Łukasz Stachurski.

Rodzice nie kryją dumy z osiągnięć Oliwii, ale też i jej młodszych sióstr, które również mogą się pochwalić kolarskimi sukcesami. 9-letnia Natalia zdobyła drugie miejsce w Mini Podhale Tour w swojej kategorii wiekowej, a 2,5-letnia Helenka uplasowała się w tym samym turnieju na trzecim miejscu, w kategorii dzieci 6-letnich i młodszych.

Okazuje się, że Oliwia ,,zaraża" swoją rowerową pasją nie tylko siostry.

- Organizuje dla znajomych wypady rowerowe. Kiedy ma zrobić lekki trening, zabiera na przejażdżkę koleżanki. Oliwia w każdej wolnej chwili wsiada na rower, czy żeby pojechać z koleżankami na ścieżki rowerowe wokół Nowego Sącza, czy na Pumptrack, czy do Lasku Falkowskiego - zdradza tata 13-latki.

Młoda sądeczanka jeździ zarówno na rowerze szosowym, jak i na górskim i obydwa mają dla niej duże znaczenie.

- Kolarstwo uczy charakteru i wytrwałości. Jest to dyscyplina sportu indywidualnego i trzeba mieć dużo samozaparcia w dzisiejszych czasach, żeby ją uprawiać - mówi pan Łukasz.

Tata Oliwki chciałby podziękować sponsorom, którzy wspierają kolarską pasję jego córki. Wymienia tu takie firmy jak: Biuro Podróży ,,Wactur", Wypożyczalnia Samochodów ,,AJM car4rent", Gabinet Psychologiczny Sabina Wiercioch, czy Agencja Ubezpieczeniowa PZU Paweł Rydwański.

- Szczególne podziękowania kieruję do sklepu i serwisu Bike Atelier w Nowym Sączu za profesjonalne przygotowanie rowerów do sezonu - mówi Łukasz Stachurski.

O sukcesach Oliwii wspominaliśmy już między innymi TUTAJ.

fot. archiwum rodziny Stachurskich

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.