Sądecczyzna: 72 tysiące na odnowienie zabytków

W tym roku powiat nowosądecki przeznaczy 72 tysiące złotych na konserwacje i restaurację zabytków. Prace mają zapewnić ochronę obiektom wpisanym do rejestru. Podczas ostatniej sesji radni powiatu zdecydowali, gdzie trafią dotacje. Na liście znaleźć można różne kościoły Sądecczyzny bądź też znajdujące się w nich dzieła sztuki.

8 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na konserwację prawego ołtarza bocznego z fragmentami ścian w parafii pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej (gmina Grybów). Remont dachu nad prezbiterium oraz rozbiórka kotła kościoła pw. Podwyższenia Krzyża w Zubrzyku (gmina Piwniczna-Zdrój) pochłonie 7 tysięcy. Tyle samo pieniędzy trafi do kościoła pw. Św. Anny i św. Michała Archanioła w Żegiestowie (gmina Muszyna), gdzie również remontowany będzie dach.

Z kolei na odnowę ścian i sufitu przedsionka kościoła pw. Św. Marcina w Mogilnie (gmina Korzenna) przeznaczone będzie 15 tysięcy złotych. Parafia pw. Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej (gmina Grybów) otrzyma 10 tysięcy złotych dotacji na konserwację techniczno-estetyczną lewego ołtarza bocznego. 10 tysięcy złotych wspomoże prace przy malowidłach na ścianach we wnętrzu kościoła pw. Św. Bartłomieja w Zbyszycach (gmina Gródek nad Dunajcem).

Pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych trafi do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach (gmina Chełmiec). Znajdująca się tam w lewym bocznym ołtarzu rzeźba przedstawiająca Św. Michała Archanioła, a także obraz z górnej bramki tego samego ołtarza zostaną poddane konserwacji. Podobnie będzie z dwoma rzeźbami wieńczącymi filary bramy św. Michała Archanioła, Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus w parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Łącku. Środki jakie powiat przeznaczy na ten cel to 10 tysięcy złotych.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

fot. ilustr. pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.