Sądecczyzna. 38 osób dostanie ponad 4500 złotych dodatku do emerytury. Warunkiem sto lat

W naszym regionie mieszka 38 osób, które ukończyły sto lat. Łącznie w Małopolsce stulatków jest 200. Teraz seniorzy dostaną powiększone świadczenie honorowe. Od marca zamiast 4294,67 otrzymają 4512,41 złotych. 

W województwie małopolskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Krakowa. Druga najstarsza osoba w regionie, to 108-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego.

,,Najwięcej świadczeń honorowych wypłaca krakowski ZUS i jest ich 108. W sądeckiej placówce te świadczenia są przekazywane 38 osobom. Chrzanowski ZUS wypłaca taką „dodatkową emeryturę” 19 stulatkom, natomiast tarnowski oddział 32 osobom, które ukończyły 100 lat” – poinformowała Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Szaniawska tłumaczy, iż wysokość honorowego ,,dodatku” równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Stulatkowie, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie musza składać żadnego wniosku o świadczenie honorowe.

,,W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS” – wyjaśnia Anna Szaniawska z ZUS.

Źródło: ZUS

40 osób z Sądecczyzny dostaje ponad 4 tysiące dodatku do emerytury. Ty też masz szansę na ten dodatek. Wystarczy żyć

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.