Nowy Sącz. 58-letni nauczyciel skrzywdził 13-letnią uczennicę? Jest zarzut dot. ,,innych czynności seksualnych”

Nowy Sącz. Nauczyciel jednej z nowosądeckich szkół podstawowych jest podejrzewany o ,,inne czynności seksualne”, których miał się dopuścić względem 13-letniej uczennicy. 58-letni mężczyzna nie przyznaje się do zarzuconych mu czynów. Nastolatka została przesłuchana w obecności psychologa, z którego opinii, jak poinformował naszą redakcję prokurator rejonowy Jarosław Łukacz, wynika, że zeznania dziewczyny sprawiają wrażenie wiarygodnych i pozbawionych konfabulacji. W tej sprawie zostali powołani biegli z zakresu: psychologii, psychiatrii, jak i również biegły seksuolog, który ma wydać opinię w sprawie ewentualnych zaburzeń preferencji seksualnych nauczyciela.

– Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu w październiku 2020 roku wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z artykułu  200 § 1 k.k., czyli w sprawie dopuszczenia się wobec małoletniej poniżej 15 roku życia uczennicy jednej z sądeckich szkół innej czynności seksualnej przez nauczyciela szkoły – poinformował w rozmowie z naszą redakcją Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu Jarosław Łukacz.

Prokurator dodaje, iż w sprawie wykonano czynności procesowe, które pozwoliły na przedstawienie zarzutu nauczycielowi. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Zaprzeczył, aby miało dochodzić do czynności seksualnych z uczennicą. 13-latka została przesłuchana w obecności psychologa. Z opinii psychologicznej wynika, że zeznania dziewczyny są wiarygodne. Nie ma w nich cech charakterystycznych dla konfabulacji. W związku z rozbieżnościami w zeznaniach samego podejrzanego, jak i osoby pokrzywdzonej, prokuratura skierowała wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania nauczyciela.

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec niego areszt tzw. warunkowy, czyli środek izolacyjny w postaci tymczasowego aresztowania do momentu wpłaty przez podejrzanego poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych. Kwotę tę ustalił sąd. Po wpłacie pieniędzy, środek zapobiegawczy przekształca się automatycznie w środek zapobiegawczy o charakterze nieizolacyjnym. Obecnie sprawca ma dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzoną, nauczycielami i uczniami szkoły podstawowej. Dodatkowo nałożono na niego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Został również zawieszony w wykonywaniu zawodu nauczyciela na czas trwania postępowania. 58-latek nie może również opuszczać kraju.

– W tej chwili trwają czynności procesowe, są przesłuchiwani kolejni świadkowie mający wiadomości w tej sprawie. Zabezpieczono także stosowną dokumentację, dyski oraz informacje o charakterze informatycznym. Przesłuchiwani są pozostali uczniowie. Zostali powołani biegli z zakresu psychologii, psychiatrii, jest również biegły seksuolog celem ustalenia ewentualnych zaburzeń preferencji seksualnych osoby w stosunku, do której skierowano zarzut. Czekamy na wszystkie opinie i w zależności od nich będziemy analizować cały materiał dowodowy pod kątem skierowania aktu oskarżenia do sądu – wyjaśniał w rozmowie z nami prokurator Jarosław Łukacz.

Wszyscy uczniowie są przesłuchiwani w obecności psychologa. Opinia specjalisty przekłada się na ocenę wiarygodności ich zeznań i określenie wartości dowodowej. Za czyn, który zarzuca się nauczycielowi, grozi od 2-12 lat więzienia.

Do naszej redakcji dotarły informacje, iż mężczyzna wcześniej pełnił funkcję kierowniczą w jednej z sądeckich placówek oświatowych.

Fot. arch. dts24.pl/
pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.