Sądeccy PTTK-owcy na jurajskich drogach i bezdrożach

Sądeccy PTTK-owcy na jurajskich drogach i bezdrożach

Już od kilku lat listopadowy długi weekend (choć w tym roku wyjątkowo krótki) Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu poświęca na wycieczki krajoznawcze.  Innym zwyczajem stało się też przemierzanie szlaków dalekobieżnych. Jak pogodzić te dwie tradycje? Odpowiedź jest prosta! Szlak Orlich Gniazd.

Liczy on  ponad 160 kilometrów i prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Pełno na nim malowniczych skałek, jaskiń, zabytkowych sanktuariów i tytułowych orlich gniazd czyli warowni z czasów Kazimierza Wielkiego. Koło Grodzkie PTTK rozpoczęło wędrówkę po nim w ubiegłym roku. Wówczas udało się w ciągu trzech dni przejść odcinek z Częstochowy do Bobolic.

W tym roku rozpoczęliśmy od zwiedzania zrekonstruowanego zamku w Bobolicach by następnie powędrować przez pełną fantastycznych form skalnych górę Zborów do Morska, gdzie w listopadowym mroku udało się jeszcze dojrzeć ruiny zamku „Bąkowiec” .

Przy latarkach dotarliśmy do Piaseczna, gdzie skończył się pierwszy etap jurajskiej wędrówki. Mimo fatalnych prognoz (orkan „Marcin”) pogoda w tym, jak i następnym dniu, okazała się sprzyjająca i obeszło się bez użycia peleryn i parasoli. Jeszcze raz potwierdziło się, że meteorolodzy to nie saperzy, a na nasze wycieczki warto jechać nawet gdy zapowiadają ulewy, wichury i śnieg.

W niedzielę uczestnicy listopadowej wyprawy pokonali odcinek z Piaseczna do Podzamcza oglądając po drodze Okiennik Wielki (jak sama nazwa wskazuje, jest to skałka z oknem; istnieją przypuszczenia, że w średniowieczu była na niej warownia), bunkry z czasów II wojny światowej w Żerkowicach i na Suchym Połciu, rekonstrukcję grodziska na górze Birów (tylko z zewnątrz ponieważ w listopadzie obiekt jest nieczynny). Odcinek między Karlinem a Podzamczem zapadnie wędrowcom w pamięci również z powodu jego „plażowego” charakteru – piasek miejscami sięgał powyżej kostek. Zwieńczeniem udanej wyprawy było zwiedzanie malowniczych ruin zamku Ogrodzieniec. Do zobaczenia na Szlaku Orlich Gniazd w przyszłym roku!

Sadeckie PTTK zaprasza wszystkich miłośników wędrówek na cotygodniowe wycieczki. Szczegóły na stronie internetowej www.beskid.pttk.pl, Facebooku, oraz na plakatach.

Tekst i zdjęcia: W. Godek.

Reklama