Sądeccy PTTK-owcy na jurajskich drogach i bezdrożach

Już od kilku lat listopadowy długi weekend (choć w tym roku wyjątkowo krótki) Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu poświęca na wycieczki krajoznawcze.  Innym zwyczajem stało się też przemierzanie szlaków dalekobieżnych. Jak pogodzić te dwie tradycje? Odpowiedź jest prosta! Szlak Orlich Gniazd.

PROT5

Liczy on  ponad 160 kilometrów i prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Pełno na nim malowniczych skałek, jaskiń, zabytkowych sanktuariów i tytułowych orlich gniazd czyli warowni z czasów Kazimierza Wielkiego. Koło Grodzkie PTTK rozpoczęło wędrówkę po nim w ubiegłym roku. Wówczas udało się w ciągu trzech dni przejść odcinek z Częstochowy do Bobolic.

W tym roku rozpoczęliśmy od zwiedzania zrekonstruowanego zamku w Bobolicach by następnie powędrować przez pełną fantastycznych form skalnych górę Zborów do Morska, gdzie w listopadowym mroku udało się jeszcze dojrzeć ruiny zamku „Bąkowiec” .

Przy latarkach dotarliśmy do Piaseczna, gdzie skończył się pierwszy etap jurajskiej wędrówki. Mimo fatalnych prognoz (orkan „Marcin”) pogoda w tym, jak i następnym dniu, okazała się sprzyjająca i obeszło się bez użycia peleryn i parasoli. Jeszcze raz potwierdziło się, że meteorolodzy to nie saperzy, a na nasze wycieczki warto jechać nawet gdy zapowiadają ulewy, wichury i śnieg.

W niedzielę uczestnicy listopadowej wyprawy pokonali odcinek z Piaseczna do Podzamcza oglądając po drodze Okiennik Wielki (jak sama nazwa wskazuje, jest to skałka z oknem; istnieją przypuszczenia, że w średniowieczu była na niej warownia), bunkry z czasów II wojny światowej w Żerkowicach i na Suchym Połciu, rekonstrukcję grodziska na górze Birów (tylko z zewnątrz ponieważ w listopadzie obiekt jest nieczynny). Odcinek między Karlinem a Podzamczem zapadnie wędrowcom w pamięci również z powodu jego „plażowego” charakteru – piasek miejscami sięgał powyżej kostek. Zwieńczeniem udanej wyprawy było zwiedzanie malowniczych ruin zamku Ogrodzieniec. Do zobaczenia na Szlaku Orlich Gniazd w przyszłym roku!

Sadeckie PTTK zaprasza wszystkich miłośników wędrówek na cotygodniowe wycieczki. Szczegóły na stronie internetowej www.beskid.pttk.pl, Facebooku, oraz na plakatach.

Tekst i zdjęcia: W. Godek.

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

W siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaprezentowano działanie nowoczesnego toru testowego, który powstał w ramach najnowszych inwestycji nowosądeckiego producenta taboru szynowego.

Najczęściej wyświetlane
Cechini

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]