Sądeccy doradcy ZUS oblegani przez klientów

Od 3 lipca, doradcy emerytalni w nowosądeckim oddziale ZUS oraz podległych mu jednostkach terytorialnych obsłużyli aż 3077 klientów, z czego 562 osoby poprosiły o wyliczenie prognozowanej emerytury. Usługa doradcy to odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na planowane zmiany w przepisach emerytalnych, które wejdą w życie w październiku tego roku.

wsb3

- Usługa dorady emerytalnego to strzał w dziesiątkę – mówi Bożena Bielawska, reprezentująca regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce. – 9 doradców emerytalnych w nowosądeckich placówkach ZUS ma pełne ręce pracy.

Usługa pojawiła się w całej Polsce 3 lipca tego roku. W jej ramach, osoby zainteresowane przejściem na emeryturę, mogą skorzystać z bezpłatnych porad. Doradcy wyjaśniają potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, wyliczają wysokość prognozowanego świadczenia oraz  podpowiadają w jakim okresie będzie najkorzystniej przejść na emeryturę.

Spotkanie  z doradcą odbywa się w sali obsługi klienta. Podczas wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wystarczy wybrać na biletomacie kategorię spraw „emerytury/renty", a następnie pole "doradca emerytalny”. Osoby, które posiadają konto w Platformie Usług Elektronicznych, mogą się umówić na wizytę u doradcy przez Internet.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 1 września 2017 roku. Nowe przepisy obniżą wiek kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. W województwie małopolskim może być około 26 tysięcy takich osób.

fot. dts24

 

 

 

 

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.