Są pieniądze na ratowanie kapliczek

Są pieniądze na ratowanie kapliczek

Stoją przy drogach niczym pomniki historii. Są wspomnieniem minionych lat, powstały ku czci, dla pamięci, z wdzięczności – kapliczki. Stoją wśród zbóż, kwiatów, traw, w lasach, z dala od głównych dróg, lub tuż przy nich. Są i zawsze zwracają uwagę.

Wiele z nich, a właściwie zdecydowana większość z nich ma wiele, wiele lat. Ząb czas mocno je naruszył, dlatego cieszy, że znalazły się pieniądze na ich remont. Dzięki dotacjom przyznanym przez samorząd województwa w ramach dwóch programów – „Kapliczki Małopolski” oraz „Ochrona zabytków Małopolski” – prawie 70 obiektów z Sądecczyzny czeka ratunek przed nieuchronnym upływem czasu. Czeki gwarantujące przyznanie dotacji przekazali podczas uroczystego spotkania przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz Leszek Zegzda członek Zarządu Województwa.

Po raz kolejny spotykaliśmy się w gronie niezwykłych osób z całej Sądecczyzny, które troszczą się o dziedzictwo kulturowe Małopolski. To nasza wspólna odpowiedzialność za to, aby zachować i przekazać następnym pokoleniom Małopolan spuściznę naszych przodków. Dlatego samorząd województwa po raz kolejny zdecydował o zarezerwowaniu w swoim budżecie środków, dzięki którym ratujemy wyjątkowe obiekty z całego regionu. W tym roku jest to aż 120 zabytków oraz 75 kapliczek z całej Małopolski, na co przekazujemy 3,15 mln zł. Z tej kwoty 1,2 mln zł trafia na Sądecczyznę – stwierdził Leszek Zegzda.

Dawny blask zyskają kapliczki, którymi zachwycają się nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. W tym roku planowana jest renowacja 14 kapliczek. Na konserwację tych stojących przy drogach i turystycznych szlakach obiektów przekazano 550 tys. zł, a ponad 100 tys. zł trafi na Sądecczyznę.

W ramach programów – „Kapliczki Małopolski” oraz „Ochrona zabytków Małopolski” – samorząd województwa do tej pory przekazał aż 57,5 mln zł. Dotacje przyznawane są osobom prywatnym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, parafiom i gmin wyznaniowych.

Na zdjęciu: Kapliczka w Niskowej

Reklama