Są nietoperze? Będzie remont dachu!

Są nietoperze? Będzie remont dachu!

Na Sądecczyźnie realizowany jest projekt mający na celu ochronę siedlisk nietoperzy. Te ssaki upodobały sobie szczególnie zabytkowe obiekty, w których pomieszkują latem i które dzięki latającym ssakom mają szansę doczekać się remontu dachu. Projekt realizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

W naszym regionie, nietoperze gnieżdżą się m.in. w kościele filialnym pw. Św. Kosmy i Damiana w Wojkowej i kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Łącku. Projekt dotyczy też innych obiektów w Małopolsce. Są to kościół pw. Św. Barbary i Św. Stanisława BM w Szyku, kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Gruszowie, kościół filialny pw. Św. Łukasza Apostoła w Izbach, Parafia Rzymsko-Katolicka w Banicy, kościół pw. Św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy, kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, budynek dawnej plebanii w Krościenku (Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem).

Ideą przedsięwzięcia jest ochrona letnich stanowisk ssaków w zabytkowych obiektach. Dachy tych  budynków zostaną wyremontowane. Aby nietoperze nie niszczyły strychów, montowane są także ułatwiające prace porządkowe platformy na guano.

Dotychczas wybudowano dwie platformy na guano w: kościele w Szczawnicy i Klasztorze Cystersów w Szczyrzycu. Zabezpieczono również wejście do zimowego stanowiska nietoperzy (jaskinia w rezerwacie przyrody „Diable Skały”). Trwają prace polegające na pielęgnacji i dosadzaniu zieleni na trasach przelotów nietoperzy oraz prace adaptacyjno-konserwacyjne.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.