Są chętni, ale szczepionek brakuje

Są chętni, ale szczepionek brakuje

Do 18 lutego w Polsce wykonano 2 384 794 szczepienia, a 774 060 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki. W Nowym Sączu do 18 lutego wykonano 4 225 szczepień przeciw COVID-19, a drugą dawkę przyjęło 1 560 osób. W powiecie nowosądeckim było to odpowiednio – 5 722 i 1 293, w powiecie limanowskim – 5 189 i 1 542, a w gorlickim – 6 172 i 1 832 osób.

Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Pierwsza w kolejności była tak zwana grupa 0, czyli przedstawiciele podmiotów i instytucji związanych z ochroną zdrowia. Realizacją szczepień w tym przypadku zajęły się szpitale węzłowe – w naszym regionie są to placówki w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Limanowej i Gorlicach.

Seniorzy oblegają przychodnie

W większej ilości punktów niż dla grupy 0 prowadzone są szczepienia seniorów, które wystartowały 25 stycznia. Przykładowo w Nowym Sączu starsze osoby szczepione są obecnie w sześciu przychodniach.

Zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 80 lat, ruszyły 15 stycznia. W ciągu kilku godzin w większości punktów szczepień w naszym regionie grafiki były już zapełnione do końca marca. Tylko niewielkiej grupie seniorów w wieku powyżej 70 lat udało się zająć wolne terminy po tym, jak 22 stycznia rozpoczęły się dla nich zapisy. Choć możliwości punktów pozwoliłyby na szybsze tempo szczepień, to poszczególne przychodnie otrzymują tylko 30 dawek szczepionki tygodniowo.

Zainteresowanie szczepionką przeciw COVID-19 wśród seniorów jest ogromne. – Na razie zaszczepiona jest ,,kropla w morzu”. Bardzo dużo pacjentów oczekuje, a dojdą też kolejne roczniki i tym starszym osobom będzie coraz ciężej dostać się na szczepienie – mówi Danuta Sułkowska-Kręgielska, koordynatorka szczepień w nowosądeckiej przychodni Antidotum. – Cały czas pacjenci pytają, kiedy zaczną się zapisy, jak one będą wyglądać, ale my nie mamy żadnej informacji. W przyszłości będziemy pewnie też szczepić innymi szczepionkami, bo teraz tylko Pfizerem. Na razie nie mamy jednak żadnych wytycznych. Nie ma opcji zapisywania się na późniejsze terminy, bo nie wiadomo, jak to będzie wyglądało – dodaje.

Jak informuje  Danuta Sułkowska-Kręgielska (…)

Całość przeczytasz w specjalnym wydaniu DTS Zdrowie:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.