Jeden z najstarszych wyborców na Sądecczyźnie. Jan Brzeski zagłosował mając 101 lat

Jeden z najstarszych wyborców na Sądecczyźnie. Jan Brzeski zagłosował mając 101 lat

Urodzony w 1923 roku Jan Brzeski dał najlepszy obywatelski przykład i w minioną niedzielę wziął udział w wyborach samorządowych. Mieszkaniec gminy Rytro osobiście oddał głos mając ukończone 101 lat.

O rozstrzygnięciu wyborów w tej gminie informowaliśmy – TUTAJ. Dyrektor Maria Zięba z Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Nowym Sączu przyznaje w dzisiejszej rozmowie z naszą redakcją, że postawa Jana Brzeskiego jest godna podziwu.

– Chylę czoło, wyrażam szacunek oraz podziękowanie dla pana Jana Brzeskiego, że mimo tak pięknego wieku, uczestniczył sam osobiście w głosowaniu w wyborach samorządowych. Taka postawa jest wyrazem realizacji poczucia obywatelskiego obowiązku jak również szacunku dla wyborów i winna być dla nas wszystkich a szczególnie młodego pokolenia przykładem i wzorem do naśladowania – mówi dyrektor Maria Zięba dla DTS24.

Jan Brzeski wychował 13 dzieci (11 synów i 2 córki). W momencie wybuchu II wojny światowej miał 16 lat. W 1940 roku razem ze starszym bratem Wincentym przemieścili się pieszo na Węgry i dalej przez Jugosławię aż po Francję. Tam tworzyło się polskie wojsko. Wcześniej przeszedł szkolenie w oddziale armii francuskiej (oddział ciężkich karabinów maszynowych). Wstąpił do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Żołnierze zostali w późniejszym czasie włączeni do 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Otrzymał przydział do 24. Pułku Ułanów. Brał udział między innymi w wyzwoleniu belgijskiego Tielt oraz Bredy (Holandia). Do Polski wrócił razem z bratem w 1947 roku. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W lutym 2022 roku był jednym z bohaterów wydania naszej gazety. Opublikowany wówczas artykuł cały czas można przeczytać w elektronicznej wersji ówczesnego wydania DTS – W TYM MIEJSCU.

Czytaj także: Niemożliwe nie istnieje. 10 mln uzbierane! Wiktoria Wróbel z Nowego Sącza ma olbrzymią armię dobrych serc

Fot. Urszula Brzeska / DK

Reklama