Nowosądecki rynek zazielenił się. Ekologiczny rower, hulajnoga, marzanna i nie tylko

Nowosądecki rynek zazielenił się. Ekologiczny rower, hulajnoga, marzanna i nie tylko

Na nowosądeckim rynku zazieleniło się. Świętowano Małopolski Dzień Klimatu. Były rośliny, gry, zabawy, konkursy i wiele innych. Nie zabrakło także warsztatów z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, a także wykładów z wiedzy o transporcie niskoemisyjnym.

Iwona Kwiatek przyjechała na Małopolski Dzień Klimatu w Nowym Sączu z okolic Opola. Wydarzenie odbyło się w ubiegłym tygodniu (5 kwietnia), tuż przed ciszą wyborczą.

– Przyjechałam do Nowego Sącza z moją drużyną, w tym z mistrzynią Polski florystyki Weroniką Kwiatek. Jest tutaj również mój syn Józef, przeprowadzimy razem warsztaty, które w stu procentach nawiązują do idei wydarzenia – Nowy Sącz dba o środowisko, o niskoemisyjność spalin. Co to znaczy? Robimy z dziećmi projekt  niskoemisyjnego pojazdu, czyli roweru, bądź hulajnogi. Te prace wykonane są całkowicie z recyklingu: z rolek po papierze toaletowym, po materiałach, tektur, patyków, gałęzi itd. – opowiadała w rozmowie z naszą redakcją Iwona Kwiatek.

Podczas warsztatów dzieci miały się nauczyć, że warto dawać przedmiotom drugie życie, a nie wyrzucać je. Jak podkreślała Iwona Kwiatek, nie sztuką jest wziąć od rodziców pieniądze i kupić sobie coś. Sztuką jest własnoręcznie coś zaprojektować i wykonać.

– Ten pojazd, który stworzyliśmy promuje postawę dbania o środowisko, czyli odrzucenia pojazdów spalinowych na rzecz rowerów, czy hulajnóg. Dzisiaj wykonaliśmy również marzannę, również w stu procentach z ekologicznych materiałów i recyklingu. Powstały również ekologiczne wianki – relacjonowała Iwona Kwiatek.

Wydarzenie III Małopolski Dzień dla Klimatu odbyłosię przy udziale projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMALOPOLSKA ,,Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego’’ sfinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Fot. Adrian Maraś 

Reklama