Rytro. Będzie rekord frekwencji? Już wkrótce jubileuszowy X Bieg Niepodległości

Rytro. Będzie rekord frekwencji? Już wkrótce jubileuszowy X Bieg Niepodległości

X bieg Niepodległości, biegi, visegrad Maraton Rytro

Niespełna trzy tygodnie pozostały do startu jubileuszowej X edycji Biegu Niepodległości w Rytrze. Rok w rok impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem. Nie inaczej powinno być tym razem. Zapisy wciąż trwają, ale swój udział potwierdzili już nie tylko okoliczni miłośnicy biegów, lecz także Ci z całej Polski a nawet zagranicy.

Wydarzenie trwa nieprzerwanie od 10 lat. Jan Tomasiak (prezes organizującego imprezę Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro) w rozmowie z portalem DTS24 zwraca uwagę na rosnącą rangę Biegu Niepodległości.

– Jest to ważne wydarzenie dla regionu. Wpisało się w tradycję świętowania Dnia Niepodległości. Jedna z edycji odbyła się w Nowym Sączu. Startowaliśmy wówczas z rynku. Co roku pojawia się na trasie 300 – 400 osób. Ciekawostką jest fakt, że zawsze organizujemy konkurs na najciekawsze przebranie w patriotyczne barwy – mówi prezes Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro.

Organizatorzy zalecają narodowe barwy. Podkreślają też, że poza celem świętowania odbywa się rywalizacja sportowa. Przyjeżdżają całe rodziny. Trasa wiedzie Doliną Roztoki. Do połowy dystansu trasa wiedzie lekko pod górę. Potem następuje nawrót i zbieg do mety. To sprawia, że uczestnicy mijają się, wspólnie mobilizują i dopingują.

Zmagania odbywają się na dystansie 10 km oraz 5 km. Do udziału przystępują także dzieci, którzy mierzą się w trzech kategoriach wiekowych. Tradycją jest, że wszystko rozpoczyna się o godz. 11.00 przy dolnej stacji Ryterskiego Raju (odśpiewanie hymnu). Start biegu następuje o godz. 11.11. Osoby chcące wziąć udział mogą dokonać zapisu TUTAJ.

– Po drodze mijamy Pomnik Partyzantów Ziemi Sądeckiej, co jest elementem patriotycznym. Mając na uwadze poprzednie edycje można przyznać, że przyjeżdżają ludzie ze wszystkich stron. Wydarzeniem interesują się także Słowacy. W tym roku już potwierdzili swój udział. To grupa z Koszyc i Starej Lubovii – mówi Jan Tomasiak.

Więcej informacji dostępnych na stronie stowarzyszenia TUTAJ. Zeszłoroczną IX edycję na dystansie 10 km zwyciężył wśród mężczyzn Grzegorz Czyż, który trasę biegu pokonał w czasie 37 min. 16 sek. Najlepsza wśród kobiet była Katarzyna Zych (czas: 46 min. 09 sek.). Z kolei na dystansie 5 km najlepszy okazał się Wiktor Madziar (18 min. 18 sek.). Zwyciężczynią wśród pań była Katarzyna Zajączkowska-Orłowska (23 min.). Poniżej prezentujemy kilka fotografii z zeszłorocznej imprezy.

Fot: Robert Hebda / Marcin Wielosik

Czytaj także: Krzysztof Ignaczak w Piwnicznej-Zdroju. Za nami Mistrzostwa Polski Leśników (zdjęcia)

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama