Zbudują most zwodzony do ryterskiego zamku

Gmina Rytro zdobyła 1, 5 mln zł  unijnego grantu na metamorfozę ruin zabytkowego ryterskiego zamku. Pod koniec wakacji mają rozpocząć się prace renowacyjne oraz archeologiczne. 

Renault2

Prace nad ratowaniem zabytku i poprawieniem jego dostępności dla zwiedzających trwają od lat. W ramach tych prac mają zostać odtworzone elementy zamku: jego most zwodzony, baszta i brama wjazdowa.

- Otrzymane z Regionalnego Programu Operacyjnego pieniądze pozwolą przeprowadzić gruntowną konserwację ruin i ich otoczenia, m.in. nadbudowę korony muru, wykonanie posadzek kamiennych, podniesienie korony wieży i zamontowanie schodów, rekonstrukcję nawierzchni dziedzińca, fosy i mostu zwodzonego oraz drogi dojazdowej i stoku wzdłuż murów. Wszystkie prace mają potrwać do końca 2018 roku - mówi wicemarszałek województwa Stanisław Sorys.

-  Za kilkanaście miesięcy nie tylko tutejsi mieszkańcy, ale też kuracjusze licznie odwiedzający Krynicę-Zdrój zyskają nowy obiekt leczniczy czy nowe miejsce do odwiedzenia – pięknie odrestaurowane ruiny zamku w Rytrze - dodaje.

Całkowity koszt prac wyniesie 2,05 mln zł, z czego 1,54 mln zł to dofinansowanie z RPO WM 2014-2020.

- To milowy krok, by zamek mógł stać się atrakcją. Zawsze kaleczyliśmy tę inwestycję po 50, 40 tysięcy. Dobrze napisany wniosek został dobrze oceniony. On pozwoli na zakończenie archeologii i podniesienie murów - mówi wójt gminy Rytro, Władysław Wnętrzak.

Prace remontowe mają potrwać mniej więcej dwa lata.

Fot. ilustracyjne pixabay

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.