Brazylijczycy z polskim sercem na sądeckim rynku

Choć pochodzą z dalekiej Kurytyby, serca mają prawdziwie polskie. 14 lipca, o godz. 19, na sądeckim rynku pojawią się polonijni goście z folklorystycznego zespołu „Wisła”, którzy wraz z  regionalnym zespołem „Sądeczanie” zaprezentują swoje wokalne i taneczne umiejętności.

Zespół “Wisła” powstał w największym brazylijskim ośrodku polonijnym, Kurytybie, z inicjatywy  aktora i reżysera Tadeusza Morozowicza – mówi Janusz Michalik, kierownik działu artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. – Pierwszy występ zespołu miał miejsce 11 listopada 1928 roku, z okazji polskiego święta narodowego.

W ciągu 89 lat swojej działalności zespół zrealizował kilkadziesiąt programów artystycznych i wystąpił na kilkuset koncertach oraz festiwalach zdobywając liczne brazylijskie i polskie nagrody.

Największym osiągnięciem i zaszczytem dla zespołu był występ w roku 1980, gdy przed kilkudziesięciotysięczną widownią “Wisła” przedstawiła swój program artystyczny najważniejszemu z gości – papieżowi Janowi Pawłowi II, który wówczas odwiedził Kurytybę z pielgrzymką duszpasterską.

fot. MOK

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.