Ryszard Miłek z drugą nagrodą na Biennale Sztuki w Londynie!

Ryszard Miłek z drugą nagrodą na Biennale Sztuki w Londynie!

Sądecki artysta Ryszard Miłek zdobył drugą nagrodę na Światowym Biennale Sztuki w Londynie. 

– Wielkie zwycięstwo! Druga nagroda! W 2013 roku też była druga nagroda, a w 2015 specjalne wyróżnienie Jury za „Mistrzostwo”. Światowa stolica sztuki ukochała moją sztukę – cieszy się artysta.

Ryszard Miłek słynie z pasteli, ale świetnie czuje się także w malarstwie olejnym i w rysunku. Był wykładowcą w nowosądeckiej WSB, PWSZ oraz nauczycielem w szkołach średnich. Wspólnie z Jerzym Pazdanem gospodarzył w Galerii „Cechowa” w Nowym Sączu.

– Poza malowaniem chodzę do teatru, na koncerty, czytam książki, spotykam się z ukochaną. Jestem zawziętym kinomanem. Przyznaję się, mam nosa i trafnie typuję filmy, które dostają Oscara. Mam dystans do siebie. Często sam się z siebie śmieję. Dzięki temu pozbywam się wielu niepotrzebnych napięć i stresów. Nie muszę się nadymać i podlewać ego – mówi o sobie Ryszard Miłek.

***

Ryszard Miłek (ur. w 1955 r. w Gródku nad Dunajcem). Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Instytutu Historii Sztuki KUL (1986). Uprawia głównie malarstwo pastelowe, a także olej, akryl oraz rysunek. Zrealizował ponad 85 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, członkiem ZPAP i honorowym członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Pastelistów NY. Współpracuje m in.  z Gagliardii  Gallery w Londynie i Open Gallery w Szczecinie. Kurator głośnej wystawy Józefa Czapskiego w BWA w Nowym Sączu oraz wystaw Nejada, czołowej postaci  tureckiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Autor licznych tekstów z zakresu krytyki artystycznej  publikowanych  m.in. w Dzienniku Polskim i Tygodniku Powszechnym. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce, USA, Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech, Norwegii.

Fot. FB/Ryszard Miłek.

Share on twitter
Share on facebook